Mutatjuk, mi hozhat enyhülést az allergiásoknak

Többféle antihisztaminos készítményt is találhatnak az allergiával küzdők a boltok, patikák polcain. De vajon honnan tudhatjuk, melyik számunkra a legmegfelelőbb? Szakértő segít eligazodni a kérdésben.

Antihisztaminokkal az allergiás tüneteket kezelhetjük. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, mi alapján dől el, hogy kinek, melyik készítményt kell szednie.

Személyre szabott kezelés

A patikákban több antihisztamin vény nélkül is megvásárolható, ám bizonyos készítményekhez csak receptre tudunk hozzájutni. Az antihisztamin-tablettát a legtöbb esetben nem önállóan szedjük, rendszerint használunk mellette orrspray -t vagy szemcseppet is a szénanáthás tünetek enyhítésére. Ha orvos írja fel az antihisztamint, akkor rendszerint több készítmény kombinációjából, a tüneteink kezelésére legoptimálisabb kezelést állítja össze.

allergia pollenallergia szénanátha antihisztamin
Antihisztamin szedése mellett tünetmentesen átvészelhetjük a pollenszezont. Fotó: Getty Images

Különböző tünet, eltérő hatóanyag

Az egyes készítmények több mindenben különbözhetnek egymástól. Eltérő ajánlás lehet az életkor függvényében, de meglévő egyéb betegségeink vagy rendszeresen szedett gyógyszereink is meghatározhatják, hogy melyik a számunkra javasolt allergia elleni gyógyszer. Emellett egy nagyon lényeges szempont, hogy az antihisztamin-tablettákban más-más hatóanyag található, az allergológus a panaszaink, a legerősebb tünetek alapján fogja kiválasztani a számunkra leginkább megfelelőt. Az antihisztaminok különféle formában elérhetőek: tabletták, szirupok, szemcseppek, krémek és orrsprayk is tartalmazhatják. Mivel eltérő hatóanyagokat, különböző dózisban tartalmaznak, a legjobb eredményt rendszerint a személyre szabott, több készítmény kombinációját tartalmazó kezeléssel lehet elérni - magyarázza dr. Moric Krisztina.

Álmosít, orr- és torokszárazságot okoz?

Az antihisztaminok terén az utóbbi években jelentős fejlődés történt. Míg az első generációs készítmények szedése mellett gyakorlatilag egész napos tompaság, álmosság volt jellemző, a második generációs antihisztaminoknál ez már jóval ritkábban fordult elő. A ma elérhető harmadik generációs készítmények pedig már nem befolyásolják a koncentrációt, fáradtságot sem okoznak, amennyiben szedésük mellett kerüljük az alkohol fogyasztást. Lényeges, hogy csak az előírt dózisban szedjük, mert a túladagolás kellemetlen tünetekkel - szédülés, fejfájás, rossz közérzet - járhat. Szedésük kapcsán orrszárazság előfordulhat mellékhatásként, ezért javasolt tengervizes orrspray-t is rendszeresen használni antihisztamin mellett.

Allergia vagy COVID-19? A járványügyi helyzetben fontos, hogy mindenki meg tudja különböztetni az allergiás tüneteket a koronavírus tüneteitől. Kattintson a részletekért!

Akkor is szedni kell, ha nincsenek tünetei

Az antihisztamin készítményeket akkor érdemes elkezdeni szedni, amikor az allergén növény pollenjei megjelennek a levegőben. Ehhez követni kell az aktuális pollenjelentést . A készítmények hatását rövid időn belül érezni fogjuk, csökkennek, elmúlnak a szénanáthás tünetek. Az antihisztaminok hatása azonban csak addig tart, amíg szedjük, tehát akkor is folytatni kell, ha már nincsenek panaszaink. Csak akkor lehet elhagyni, ha már az allergén pollenek nincsenek jelen a levegőben, ellenkező esetben kiújulnak a tüneteink.

Az antihisztaminok tehát eredményesen kezelik az allergiás tüneteket, de meg nem gyógyítják az allergiát. A készítményeket pollenszezonban évről évre szedni kell. Ha tartós megoldást szeretnénk, tüneti kezelés helyett válasszuk az allergén immunterápiát. Segítségével, a 3-5 éves kezelést követően 10-12 éves tünetmentes időszak érhető el.

Ki szedhet antihisztaminokat?

Bizonyos esetekben feltétlenül fontos allergológussal konzultálni, mivel nem mindig szedhető minden hatóanyag. Az alábbiak kapcsán mindenképp kérjen tanácsot:

  • kisgyermekek kezelésekor,
  • ha más gyógyszereket is szedünk,
  • egyéb betegségünk is van, például szív-, máj-, vesebetegség, epilepszia,
  • terhesség és szoptatás alatt nem szedhető antihisztamin.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: +1 °C

Folytatódik a borult, párás idő, az északkeleti országrészben maradhatnak ködös területek. Szitálás, a fagyos tájakon ónos szitálás nem kizárt. A légmozgás gyenge marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet -1 és +5 fok között várható. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra sem rontják frontok, frontmentes időre készülhetünk az elkövetkező napokban.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra