Alzheimer-kór: a több alvás segíthet?

Több kísérlet is bizonyította, ha többet alszunk, az jó hatással lehet a memóriánkra. Kérdéses, hogy az Alzheimer-kórban szenvedő betegek esetében is javíthatja-e az emlékezetet az, ha a betegek többet alszanak.

A Paul Shaw (Washington University) által vezetett kutatócsoport muslicákkal kísérletezett; ezeknek az állatoknak ugyanis nagyon hasonló az alvásszabályozásuk az emberéhez.

A muslicákat három csoportra osztották; a kutatók mindegyik csoportba tartozó állatnál egy-egy olyan gént tett működésképtelenné, amely a memória szabályozásával kapcsolatos. Mindegyik manipulált gén az új emléknyomok kialakításának képességét szabályozta.

Most először sikerült kutatóknak annyira visszafordítani Alzheimer-kóros betegek memóriaromlását, hogy azok visszamehettek dolgozni. Hogyan sikerült nekik? Kattintson! Az egyik csoportban, az Alzheimer-kórban tapasztalhatóhoz hasonlóan, az emlékek kialakulását akadályozták.

A második csoportnál azokat az idegsejt-kapcsolatokat korlátozták, amelyek az emlékek elraktározásában fontosak.

A harmadik csoportnál pedig éppen ellenkezőleg,túl sok ilyen kapcsolat alakult ki, ami szintén megzavarta a memória működését.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A következő lépésben a kutatók mindhárom csoportba tartozó muslicák esetében megnövelte az alvás mennyiségét a következő három módszer valamelyikét használva:

  • az alvást szabályozó agysejteket stimulálták, vagy
  • serkentették annak a fehérjének a termelését, amely az alvásért felelős, vagy
  • olyan gyógyszert adtak az állatoknak, amely stimulálta azt a közvetítő anyagot, amely az alvásért felelős.

Az a plusz alvásadag, amit a muslicák így megkaptak, napi 3-4 órányi extra alvásidőnek felel meg, ami legalább két napon át tart az ember esetében.

A több alvás segíthet a memória frissen tartásában

A kísérlet eredményei szerint a kutatók azt találták, hogy az extra alvásidő az állatok mindhárom csoportjánál azt eredményezte, hogy jobban tudtak új emléknyomokat létrehozni. A fejlődés független volt attól, hogy az állatokat milyen módszerrel bírták rá a plusz alvásra. „Természetesen a kiiktatott gén egyik állatban sem működött megfelelően. Az alvás nem javítja ki a genetikai hibát. Arra azonban jó, hogy a szervezet valamilyen fiziológiai problémára megoldást találjon” – mondta el Stephane Dissel, a Shaw csapatában dolgozó egyik kutató.

Ugyan az eredmények hátterében álló pontos biokémiai mechanizmusok egyelőre nem ismertek, a kutatók azt feltételezik, hogy a plusz alvásidő alatt az agysejtek megerősítik a fontos emléknyomokat kódoló kapcsolatokat, míg az értéktelen információkat kódolókat gyengítik. Az extra alvásidő és a memória javulásának összefüggéseivel kapcsolatosan azonban még további kutatásokra lesz szükség. Ha ezek a feltevések igazolódnak, az új utakat nyithat meg például az Alzheimer-kórban szenvedő betegek kezelésében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra