Aranyér eltávolítása: szülés előtt vagy után?

A terhességi aranyérre olyan tünetek hívhatják fel a figyelmet, mint a papíron maradt vércseppek székelés után, egy kitapintható csomó a végbélnyílásnál, a viszketés és a diszkomfortérzet ezen a tájékon.

Sok kismama tart attól, hogy aranyeres betegség alakulhat ki terhességük alatt. Nem alaptalanul, hiszen a probléma nagyjából minden negyedik nőt érint a várandósság során. Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy mit lehet tenni, ha kialakult az aranyér? Mikor van szükség műtétre, és mikor érdemes elvégeztetni?

Miért nem fáj az aranyér? A népbetegségnek számító aranyér nem minden esetben okoz tüneteket. Függ attól, hogy külső vagy belső aranyérről beszélünk, valamint attól is, hogy a betegség milyen stádiumban van.

Mennyire súlyos az aranyér?

Az aranyérre olyan tünetek hívhatják fel a figyelmet, mint a papíron maradt vércseppek székelés után, egy kitapintható csomó a végbélnyílásnál, a viszketés és a diszkomfortérzet ezen a tájékon. Súlyosságát tekintve négyféle stádiumot különböztetünk meg: az első stádiumban lévő aranyeres csomó csak vérzik, de nem nyúlik ki a végbélnél, a második stádiumú csak székeléskor türemkedik ki, de visszahúzódik magától, a harmadik stádiumban lévő aranyérnél a csomó magától nem húzódik vissza, de kézzel visszahelyezhető, míg a negyedik stádiumnál már kézzel sem helyezhető vissza. Az aranyeres csomók műtéti úton történő eltávolítását általában a negyedik stádium esetén szokták javasolni, az első két stádiumban pedig jól kezelhető az aranyér helyileg alkalmazható krémekkel, kúpokkal és természetes megoldásokkal.

Érdemes megműttetni a terhességi aranyeret? Fotó: Getty IMages
Érdemes megműttetni a terhességi aranyeret? Fotó: Getty IMages


Mikor kell műteni az aranyeret?

Ha a terhesség alatt kialakuló aranyér első vagy második stádiumú, a különböző helyi kezelésekkel és az életmódban történő változtatásokkal el is lehet tüntetni. A műtéttel történő aranyér eltávolítást általában nem szokták javasolni a terhesség során, mert a panaszok sok esetben a szülés után nagymértékben javulnak, de ha ez nincs így, sőt rosszabbodik az aranyér, akkor mindenképpen szakemberhez kell fordulni.

Sajnos az aranyeres panaszok egy következő terhesség során ismét előjöhetnek, ezért ha a szakorvos szerint nem indokolt, akkor érdemes lehet a műtéttel az utolsó várandósság utánig várni. Az aranyérműtét ugyan gyakori operáció, de mint bármelyik műtét, ez is járhat szövődményekkel, amilyen például a vérzés vagy akár valamilyen fertőzés, amely várandósság alatt a babára nézve is veszélyes lehet.

Megoldások a műtét helyett

Ha a szakorvos szerint nem feltétlenül indokolt a műtét, akkor érdemes tehát a szülés utánra halasztani, és más kezelési megoldásokat választani. Kevésbé súlyos stádiumú aranyérnél a kúpok és a kenőcsök használata lehet megoldás, kombinálva olyan életmódbeli változtatásokkal, mint a fokozott folyadékbevitel és rostfogyasztás, az egészséges táplálkozás, székelés után az altest megmosása, a gyakori meleg vizes ülőfürdő és a speciális intim torna. Ezekkel nemcsak a tünetek enyhíthetők, de akár az aranyér teljes visszahúzódását is elérhetjük.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A komolyabb aranyeret pedig egyéb, műtét nélküli eljárásokkal is lehet orvosolni. A tüneti kezelések között léteznek injekciós terápiák, melynek során a csomóba fecskendeznek gyógyszert - ez az úgynevezett szkleroterápia. A második stádiumú aranyérnél gumigyűrűvel, úgynevezett ligatúrával is leszorítható a csomó, amely az aranyér elhalását és lelökődését okozza, de lézeres kezelés is elérhető a panaszok megszüntetésére.

Forrás: babble.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra