Végbélpanaszok esetén nem érdemes halogatni a vizsgálatot. Ha a kellemetlen, szúró, fájó, vérző tüneteket aranyér okozza, minél hamarabb kezelni kell ahhoz, hogy a drasztikusabb műtéti beavatkozás elkerülhető legyen. Ráadásul, ha kiderül, hogy más betegség a kiváltó ok - például daganatos elváltozások - akár életmentő lehet a korai diagnózis felállítása.
Felkészülés a vizsgálatra
Proktológiai vizsgálatra érdemes testileg és lelkileg egyaránt felkészülni. A szűrésre a lehetőségek szerint székelést követően, alapos tisztálkodás után javasolt érkezni. Ahhoz, hogy a vizsgálat fájdalommentes legyen, szükség van a végbél tudatos ellazítására, amit javasolt már a vizsgálat előtt gyakorolni. Ha valaki szorong, a végbele is megfeszül, ami fájdalmassá teheti az alapvetően csupán kellemetlen érzéssel járó vizsgálatot. Érdemes tudatosítani, hogy bár a beteg számára a procedúra szokatlan, az orvos napi szinten ezzel foglalkozik, így nincs ok a szégyenkezésre sem a vizsgálat során, sem pedig akkor, amikor a tünetekről kell beszámolni.
Kitapintásos vizsgálat
A proktológiai vizsgálat mindig a kórelőzmények és a tünetek részletes ismertetésével, valamint az esetleges korábbi leletek átnézésével kezdődik. Ezt követően a szakorvos megtekinti a végbelet. Ekkor már felfedezhetővé válhatnak a különböző deformitások, repedések vagy például tályogok, illetve kitapintható a záróizom tónusa. A vizsgálatot a szakorvos síkosított gumikesztyűben végzi, amelyhez a páciens különböző pozíciókban helyezkedhet el, azonban általában oldalt fekve történik. Bár az ujj bevezetése székelési ingert okozhat, ez teljesen normális reakció.
Műszeres vizsgálatok
Az egyik alapvető műszeres vizsgálat az anoszkópia - azaz végbéltükrözés -, amely minden esetben szükséges az aranyér diagnosztizálásához. Miután a proktológus a síkosított, átlátszó falú, 10-12 centiméter hosszú műanyag eszközt óvatosan bevezeti a végbélbe, lehetőség nyílik a végbélnyílás, valamint a végbél alsó 3-4 centiméteres szakaszában elhelyezkedő a hám és nyálkahártya, valamint az itt található elváltozások vizsgálatára. Ez a folyamat alapvetően csak kellemetlenséggel jár, azonban túlzott feszítés, gyulladás vagy végbélrepedés esetén előfordulhat kisebb égő vagy szúró fájdalom is.
A pontos diagnózis felállításához szükség lehet a végbél belső részének áttekintésére szolgáló rektoszkópiára is. Az alapvetően szintén teljesen fájdalmatlan szűrésen a proktológus egy videókamerával ellátott, cső alakú eszközt vezet a végbélbe. Az 1-2 perces művelet során a végbél teljes alsó szakasza áttekinthető 14-20 centiméter magasságig, így idejében felismerhetők a végbél jó és rossz indulatú elváltozásai is. A vizsgálatot követően, az első székelésnél előfordulhat enyhe vérzés – például aranyér vagy végbélrepedés esetében –, de ez normális jelenségnek számít, a páciens nyugodtan folytathatja tovább a megszokott napi tevékenységeit.
Otthoni kezelési lehetőségek
Amennyiben a szűrésen a kezelőorvos enyhe stádiumban lévő aranyérbetegséget állapít meg, nincs szükség orvosi beavatkozásra. Ebben az esetben a hangsúlyt az állapotromlás megelőzésére kell fordítani, amelyhez a proktológus életmódbeli tanácsokat ad. Kiegészítésképpen, olyan vény nélkül kapható, növényi eredetű bioflavonoidok családjába tartozó diozmintartalmú gyógyszerek szedését is javasolhatja, amelyek gyulladásgátló hatásuk mellett erősítik és rugalmassá teszik az érfalakat, valamint megkönnyítik a véráramlást is.
Helyi kezelésképpen elérhetőek olyan kenőcsök és végbélkúpok, amelyek gyógynövények segítségével képesek enyhíteni a már kialakult kellemetlen tüneteket. Ilyenek például a kamilla, varázsmogyoró-levél és körömvirág-kivonatot tartalmazó készítmények. A szövődmények elkerülése érdekében jól alkalmazhatóak a szukralfát hatóanyag-tartalmú, mechanikai védelmet nyújtó kúpok és krémek is, valamint - a szintén recept nélkül kapható - elölt E-coli baktérium kultúra szuszpenziós változatok. Ezek képesek olyan immunválaszt kiváltani a szervezetből, amelyek fokozzák az érintett szövetek természetes védekezőképességét, gyulladáscsökkentő hatásuk pedig elősegíti a sebgyógyulást.