Így kezelhető otthon a rettegett népbetegség

Rostdús táplálkozás, forró fürdő, jegelés és borogatások – számos praktika ismert az aranyér otthoni kezelésére. Ezek közül gyűjtöttünk össze néhányat.

Az aranyér a végbél egyik leggyakoribb betegsége, amely kényelmetlen, és sokszor fájdalmas tünetekkel jár. Magyarországon népbetegségnek számít, egyes felmérések szerint az ötven feletti korosztályban már minden második embert érint. A mozgásszegény életmód, a rendszeres ülőmunka és a nem megfelelő étkezés kihatással van a belek mozgására, és a vérkeringésre a bélrendszer alsóbb részein, ami miatt csomók alakulnak ki. Kezelése a betegség súlyosságának függvénye, gyógyszeres, vagy akár műtéti beavatkozás is szükséges lehet előrehaladott stádiumban. Íme, néhány tipp, amivel otthon is hatékonyan kezelhetőek az aranyér tünetei.

Fürdő, gőzfürdő formájában a kamilla kiváló segítség aranyeres panaszokra
Fürdő, gőzfürdő formájában a kamilla is kiváló segítség aranyeres panaszokra

Étkezés és folyadékfogyasztás

Megfelelő étkezéssel sokat tehetünk az aranyér megelőzéséért, de a már kialakult betegséget is segít kordában tartani. Rosthiányos táplálkozás esetén a széklet tömörebbé válik, székrekedés alakulhat ki, ami a toaletten hosszas erőlködéssel és eseménytelen várakozással járhat együtt. A rostban gazdag ételek - például a hüvelyes növények, gyümölcsök, tönkölybúza kenyér vagy zab - lágyítják a székletet, így az könnyebben távozik a szervezetből. A lenmag javítja az emésztésünket, és a benne található „síkosító” anyagok megkönnyítik a széklet formálását és annak eltávolítását a szervezetünkből. Természetes hashajtó az aszalt szilva és a füge is, fogyasztásuk szintén megkönnyítheti a mosdóban eltöltött időt. Fontos a szervezet hidratáltsága is, fogyasszunk sok folyadékot, elsősorban vizet.

Ha menni kell, akkor menni kell

Aranyérrel nem tanácsos sokáig visszatartani a székletet, ha a beteg késztetést érez rá, fel kell keresni a toalettet. Érdemes a székelésben egy napi rutint kialakítani, amihez szervezetünk alkalmazkodhat, ha azonban nem járunk sikerrel, semmiképp se erőltessük, mert azzal csak súlyosabbá tehetjük az aranyér tüneteit.

Fontos, hogy az aranyér tüneteivel mielőbb orvoshoz forduljunk, egy sebész vagy proktológus ugyanis más betegséget is felfedezhet az árulkodó jelek mögött.

Borogatások

Az aranyértre alkalmazott, egyik legközismertebb gyógyhatású készítmény az almaecet. A benne lévő ecetsav élénkíti a sejtlégzést, valamint baktériumölő hatása van. Gyulladások és bőrproblémák esetén kókuszolajas borogatást is alkalmaznak, amely gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatóanyagai miatt aranyér kezelésére is alkalmas. A patikák polcain találhatunk alove vera-tartalmú kenőcsöket is, amelyek szintén segíthetnek ebben a betegségben, vagy a gyógyszerész tud javasolni vény nélküli készítményeket is, melyek enyhülést hoznak a panaszokra.

Fürdő

Ha időnk engedi, naponta akár 2-3 langyos fürdőt is vehetünk, elsősorban a székelést követően. Ne legyen túl forró a víz abban az esetben, ha az aranyér nagyon vérzik, a meleg környezet mindenesetre fokozza a vérkeringést, és a fájdalmat is tompítja. Fertőtlenítő és fájdalomcsillapító hatása miatt a kamillafürdő is jót tehet ilyenkor. Aranyér esetén a megfelelő higiénia miatt is fontos a többszöri fürdő. Ha végeztünk, az érzékeny területet óvatosan töröljük tisztára, semmiképpen se dörzsöljük. Használhatunk akár hajszárítót is, ha nagyon érzékeny az érintésre.

Jegelés

Az aranyérre a meleg mellett a hideg is jó hatással lehet. A fájó területre naponta többször tegyünk jeges borogatást, - szorítsunk hozzá például egy adag jégkockát - ez ugyanis összehúzza az ereket, és szintén segíthet a fájdalom enyhítésében. 15-20 percig tartson egy jeges kezelés, amit naponta többször is megismételhetünk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kényelmes alsónemű

Aranyér mellett kerüljük a feszes alsóneműk viselését, inkább válasszuk a laza, jól szellőző, pamut alsókat. Ha az érzékeny terület nem szellőzik megfelelően, az tovább ronthat a tüneteken.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra