A D-vitamin-hiány meglepő tünetei

A szervezetünk megfelelő működéséhez és egészségünk megőrzéséhez egyebek mellett D-vitaminra is szükségünk van. Ha nincs belőle elég, testünk változatos tünetekkel adja tudtunkra.

Számos ásványi anyag és vitamin szükséges ahhoz, hogy testünk képes legyen minden funkcióját megfelelően ellátni. Éppen ezért a fényszegényebb, őszi-téli hónapokban például különösen ajánlott figyelmet fordítani a D-vitamin-pótlásra. Ez a mikrotápanyag elengedhetetlen az immunrendszer hatékony működésének fenntartásához, valamint a csontok egészségének megőrzéséhez is. Segíti továbbá a kalcium és a foszfor felszívódását. Nézzük, milyen meglepő tünetek léphetnek fel, ha nem fedezzük szervezetünk D-vitamin-szükségletét.

Minden hétre jut egy megfázás

Mivel ez a mikrotápanyag nagyon fontos szerepet játszik az immunrendszerünk működésében, a D-vitamin-hiány egyik következménye az, hogy a szervezetünk nem tud elég hatékonyan védekezni a fertőzésekkel szemben. Emiatt pedig nemcsak gyakrabban leszünk betegek, hanem a teljes gyógyulás is szokványosnál hosszabb időt vesz igénybe.

D-vitamin, D-vitamin-hiány, megfázás, betegség, immunrendszer
A D-vitamin-hiány egyik következménye az, hogy a szervezetünk nem tud elég hatékonyan védekezni a fertőzésekkel szemben

Ízületi fájdalmaink és izomgörcseink lehetnek

Ha nincs elég D-vitamin a szervezetünkben, akkor az negatívan hat a kalcium- és foszfor felszívódására is. Ennek következményeként ízületi problémákkal, izomgörcsökkel, porckopással, izomvesztéssel, és gyorsan romló fogakkal kell szembenéznünk. A hiánybetegség hatására ráadásul törékenyebbé, illetve lassabban regenerálódóvá válnak a csontjaink. A legsúlyosabb következmény az angolkór, amely a súlyosan lecsökkent kalciumszint miatt a csontos eldeformálódásával jár.

Utolérhet minket a téli depresszió

A D-vitamin a megfelelő szerotoninszint fenntartásában is kulcsszerepet játszik. Ha tehát mind a D-vitamin, mind szerotonin mennyisége elégtelen, az jól érzékelhető nyomokat hagy a hangulatunkon, az energiaszintünkön, az alvásunkon, az étvágyunkon és a szexuális életünkön is. Mivel a fényszegényebb hónapokban nagyobb a D-vitamin-hiány kialakulásának esélye, ilyenkor sokkal többet tapasztalhatnak depressziós tüneteket, például tartós lehangoltságot, alvászavarokat, libidócsökkenést, illetve falási rohamokat vagy éppen étvágytalanságot.

Búcsút inthetünk dús hajkoronánknak és a szép bőrnek

A fokozott hajhullás hátterében számtalan ok meghúzódhat – ezek egyike a D-vitamin-hiány. Emellett különféle bőrproblémákkal is felléphetnek, ha a szervezet nem jut hozzá a szükséges mennyiségű D-vitaminhoz. A leggyakrabban az egyértelmű ok nélküli bőrkiütés, fokozott pattanásosodás és a gyorsabb bőröregedés írható az elégtelen bevitel számlájára.

Komoly betegségeket is kiválthat a D-vitamin-hiány
Kutatások kimutatták, hogy a D-vitamin túl alacsony szintjének köze lehet a pajzsmirigy rendellenes működéséhez, sőt, akár a szívinfarktus bekövetkezésének kockázatát is megemelheti a hiánybetegség. Egyes tudósok pedig már az impotencia, a skizofrénia, a demencia és bizonyos daganatos megbetegedések – például az agresszív prosztatarák, a mellrák és a vastagbélrák – kialakulása, valamint a D-vitamin-hiány között is találtak összefüggést.

Hogyan vihetünk be elegendő D-vitamint?

Bár az UV-B sugárzás hatására a szervezet is elő tudja állítani a D-vitamint, az őszi és a téli hónapokban kevesebb lehetőségünk nyílik arra, hogy fedetlen bőrünket süttessük a napon. Ebben az időszakban tehát érdemes fokozottabb figyelmet szentelni a D-vitaminban gazdag táplálkozásra. Részesítsük előnyben a tojást, az olajos halakat, a májat, a tejtermékeket és a vitaminokkal dúsított, teljes kiőrlésű pékárukat. Nem árt tudni azonban, hogy ezekből viszonylag nagy mennyiséget kellene fogyasztanunk ahhoz, hogy fedezni tudjuk a napi szükségletet. Érdemes tehát táplálékkiegészítő formájában is támogatni szervezetünk megfelelő vitaminellátottságát.

A D-vitamin a zsírban oldódó vitaminok közé tartozik. A hatékonyabb felszívódás és hasznosulás érdekében tehát a legjobb, ha egészséges zsiradékot – például növényi olajat – is tartalmazó készítményt választunk. A napi ajánlott bevitel az egészséges felnőttek számára 1500-2000 Nemzetközi Egység (NE). Bizonyos élethelyzetekben – például várandósság, valamilyen betegség, vagy túlsúly esetén – ennél nagyobb mennyiség pótlása is indokolt lehet, arra viszont feltétlenül ügyeljünk, hogy 4000 NE fölé semmiképpen se menjünk. A zsírban oldódó vitaminok ugyanis raktározódnak a szervezetben, emiatt pedig túladagolhatók. A túlzásba vitt bevitelre gyomorprobléma, émelygés, hányás, hasmenés, izomgyengeség vagy zavartság figyelmeztethet. Következményeként vesekő vagy akár veseelégtelenség is kialakulhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: +1 °C

Folytatódik a borult, párás idő, az északkeleti országrészben maradhatnak ködös területek. Szitálás, a fagyos tájakon ónos szitálás nem kizárt. A légmozgás gyenge marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet -1 és +5 fok között várható. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra sem rontják frontok, frontmentes időre készülhetünk az elkövetkező napokban.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra