A kismamáknak ezért fontos a vitaminpótlás

Édesanyának lenni azt jelenti, hogy soha nem szűnő szeretettel gondoskodunk gyermekünk jólétéről és egészségéről. Ezt a gondoskodást pedig már a születés előtt elkezdhetjük azzal, hogy odafigyelünk a nélkülözhetetlen vitaminok és ásványi anyagok bevitelére.

Amilyen csodás és izgalmas időszak a várandósság egy nő életében, annyi kétséget és bizonytalanságot is hoz magával. „Mit szabad ennem? Mit kell elhagynom? Kell szednem vitaminokat?“ Ezek a kérdések a legtöbb kismama fejében átfutnak, hiszen természetesen mindenki a legjobbat szeretné kisbabájának. A kérdésekre ugyan nem létezik egyetemesen, az összes várandósra igaz válasz, annyi azonban általánosságban kijelenthető, hogy a tápanyagok és vitaminok bevitele nagyon fontos abban a bizonyos 9 hónapban, sőt már picivel előtte és még utána is. Lássuk, miért!

Nem elég kettő helyett enni

A várandósság óriási átalakulást jelent a női test számára, és nemcsak a megnövekedett haskörfogat és pluszkilók tekintetében. Hatalmas feladaton, egy új élet létrehozásán munkálkodik: aprócska embrióból 3-4 kilós újszülött születik, e lenyűgöző folyamathoz pedig a tápanyag az édesanya testéből érkezik. Ezt pedig nem azzal tudjuk biztosítani, hogy a pozitív terhességi teszttől kezdve kettő helyett eszünk, bármennyire is csábítóan hangzik ez a gondolat. A táplálék mennyiségével szemben sokkal fontosabb annak minősége, mivel zsírból és szénhidrátból nem igazán, de vitaminokból és ásványi anyagokból valóban többet kell bevinni ezen időszakban.

vitaminszükséglet, várandósság
A gyermekünkről való gondoskodást a születése előtt elkezdhetjük. Fotó: Getty Images

Az egészet úgy is el lehet képzelni, hogy a kiegyensúlyozott, egészséges étrend a ház alapja, amelyre különböző táplálék-kiegészítőkkel lehet felépíteni az álomotthont, amelyben majd a gyermek megfelelően cseperedhet. Pusztán a táplálkozással ugyanis önmagában sok vitaminból és ásványi anyagból nem lehet bevinni azt a mennyiséget, amelyre a magzatnak és az édesanyának szüksége van. Különösen igaz ez napjainkban, amikor a zöldségek és gyümölcsök tápértéke csökken, és a mindennapi stressz is ellenünk dolgozik. 

A terhesség alatt szedett vitaminok ezenfelül abban is segítenek, hogy a várandósság kihívásait könnyebben átvészeljék a kismamák. Nem utolsósorban több rendellenesség és várandósság alatt fellépő veszélyes kórállapot (például terhességi magas vérnyomás) kockázatát is csökkentik. De a reggeli rosszullétek, a fáradékonyság, a kimerültség is mind enyhíthetőek azzal, ha szervezetünk tápanyagmutatója a maximumon áll.

A megfelelő étrend összeállítása azért is nagyon fontos, mert a várandósság alatt megváltozik a nők anyagcseréje. Mutatjuk a dietetikus tanácsait az egészséges táplálkozáshoz.

Mire van szüksége a kisbabának és kismamának? 

A magzat számára az egyik legfontosabb vitamin a B9-vitamin, más néven folsav, mivel kiemelt szerepe van az idegrendszeri fejlődésben. A magzat agya és gerincvelője az úgynevezett velőlemezből alakul, ez záródik össze a velőcsővé. Folsavhiány esetén azonban ez a folyamat nem zajlik megfelelően, amely súlyos következményekkel járhat. Emellett a folsav elengedhetetlen a DNS kialakulásához és a sejtek osztódásához, vagyis a növekedéshez is. Legjobb természetes forrásai a zöld leveles zöldségek (példásul spenót) és a máj, de mivel terhesség alatt napi 400 mg az ajánlott bevitel, a legegyszerűbb táplálék-kiegészítő formájában gondoskodni a megfelelő mennyiségről. 

A B12-vitaminra a DNS-szintézishez, a normális vérkép és agyfunkciók fenntartásához van szükség. Hiánya a várandósság idején vérszegénységet, kimerültséget, légzés- és érzékszervi zavarokat okoz. A B12-vitamin forrásai a vörös hús, tejtermékek, hal, csirke és tojás, tehát ha valaki vegán étrendet követ, annak különösen fontos másképp bevinnie. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A C-vitamin az egyik legjobb antioxidáns, számos sejtfolyamat működését segíti, minden szövetünkben megtalálható, ezért elengedhetetlen szervezetünk számára. Szükséges a kollagén, a csontok, a porc, az izmok és az erek kialakulásához, emellett támogatja az immunrendszerünket is. Mivel viszonylag gyorsan kiürül a testből, naponta kell fogyasztanunk belőle, de szerencsére erre sokféle mód van. Rengeteg gyümölcsben megtalálható (különösen a citrusokban van belőle nagy mennyiség), de a paradicsom is telis-tele van C-vitaminnal, sőt a savanyú káposzta is. A terhesség alatt már csak azért is érdemes belőle többet bevinni, mert gondoskodik a vas megfelelő felszívódásáról. 

És ha már a vasnál tartunk: a várandósság alatt több laborvizsgálat során is ellenőrzik a hemoglobin mennyiségét, illetve a vörösvértestek számát, amely a szervezet vasszintjét mutatja. Hogy miért? A vas a hemoglobin „építőköve“, a hemoglobin pedig a vér oxigénszállításért felelős alkotórésze, vagyis elengedhetetlen ahhoz, hogy a kisbaba hozzájusson a létfontosságú oxigénhez és tápanyagokhoz az anyaméhben. Nem véletlen, hogy a terhes nők testében 30-50 százalékkal több vér kering. A vasban gazdag étrend sok vörös húsból, tojásból, hüvelyesekből, bogyós gyümölcsökből, zöld leveles zöldségekből, céklából áll, de sok esetben még emellett is szükségessé válik külsőleg pótolni a vasat, különösen a második-harmadik trimesztertől. 

Szintén kiemelt szerepet kap a D-vitamin. Míg korábban csak annyit tudtunk erről a vitaminról, hogy a kalciummal együtt részt vesz a csontképződés folyamatában, mára egyre több fontos tulajdonságára derül fény. A többi között támogatja az immunrendszer működését, tehát ha a terhesség alatt szeretnénk minimalizálni a különböző megbetegedések, fertőzések kockázatát, akkor mindenképp ügyeljünk a megfelelő D-vitamin bevitelre. Ezenkívül a helyes sejtosztódáshoz, vagyis a magzat megfelelő fejlődéséhez is hozzájárul. Fontos tudni, hogy étkezéssel nem tudjuk fedezni a szervezetünk számára szükséges D-vitamin mennyiségét, azonban testünk maga is képes előállítani a bőrünket érő napfény hatására. Ehhez azonban minden nap legalább 30 percig kellene a szabadban tartózkodnunk minél kevesebb ruhában, ami persze nem mindig megoldható, különösen télen. Éppen ezért a D-vitamin pótlása mindenkinek ajánlott, és ma már szerencsére sokféle készítmény rendelkezésre áll.

Szervezetünk megfelelő működéséhez, egészségünk megőrzéséhez, illetve a betegségek megelőzéséhez számos mikrotápanyagra van szükségünk. A D-vitamin-szükséglet fedezésére például különösen ajánlott odafigyelni.

A magnéziumpótlás is szintén ajánlott terhesség alatt, hiszen ez az ásványi anyag részt vesz az idegek és izmok kialakításában, működtetésében, segíti a szív munkáját, mérsékli a stressz káros hatásait, csökkenti az ingerlékenységet, enyhíti az izomgörcsöket, méhösszehúzódásokat. Utóbbinak köszönhetően a koraszülés megakadályozásában is szerepe van, ugyanakkor szintén emiatt csak a terhesség 37. hetéig ajánlott a magnéziumpótlás, mert izomgörcsoldó hatása miatt késleltetheti a szülést.

Egészség a fogantatástól kezdve egészen a szoptatásig

A legtöbb vitamin- és ásványianyag-készítmény a terhesség teljes időtartalma alatt szedhető. Sőt a legjobb, ha már a várandósság tervezésekor elkezdjük feltölteni vitaminraktárainkat, hogy a fogantatás pillanatától kezdve biztosítani tudjuk a lehető legegészségesebb környezetet magzatunk számára.

Majd a gyermekünk világra jötte után se hagyjuk abba a vitaminpótlást, hanem legalább a gyermekágyas időszak alatt folytassuk, anyatejes babák esetében pedig a szoptatás teljes időtartama alatt ajánlott. Az extra vitaminbevitel ugyanis segíti a szervezetünket a szülés utáni regenerációban, átvészelni a megerőltető éjszakázásokat, a szoptatás révén pedig továbbra is gondoskodik arról, hogy kisbabánk – immáron a pocakon kívül is – megfelelően, a lehető legegészségesebben fejlődjön.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra