A kardiológiai rehabilitációban résztvevő túlsúlyos betegek számára a hosszú, lassú séták hasznosabbak a súlyvesztés és a szív egészségének megőrzésének érdekében, mint a rövidebb, gyorsabb gyaloglások - állítja egy új tanulmány.
A gyakori, hosszú, lassú séták (napi 45-60 perc közepes sebességgel heti 5-6 nap) több kalóriát égetnek el, javítják a szív pumpafunkcióját, csökkentik a testsúlyt és a testzsírt. Ezzel szemben jelenleg a hagyományos kardiológiai rehabilitáció során a betegek heti háromszor 25-40 percig sétálnak, kerékpároznak vagy eveznek erősebb tempóban, emellett a legtöbb rehabilitációs program segítségével nem lehet súlyvesztést elérni.
"A súlyvesztés elmaradásának oka általában az, hogy nem égetnek el elegendő kalóriát a testmozgás során" - magyarázta Dr. Philip A. Ades, a Vermonti Egyetem Orvosi Karának professzora, a kardiológiai rehabilitáció és prevenció igazgatója. Sétával több kalóriát lehet elégetni, mint kerékpározással vagy úszással, mivel ilyenkor a test saját maga viseli a súlyát.
A vizsgálatban 74 túlsúlyos, koszorúér-betegségben szenvedő ember vett részt, egyik csoportjuk egy hetente 3000-3500 kalóriát elégető edzésprogramban vett részt, a többiek a hagyományos programot végezték (700-800 kalória/hét). Öt hónap elteltével az első csoportnál nagyobb mértékben javult az inzulinszenzitivitás, a koleszterinszint, a vérnyomás és a fittség, mint a hagyományos rehabilitációs csoportban. Emellett az első csoport átlagban több súlytól szabadult meg és a testzsírszázalékuk is javult. Egy év után mindkét csoportban alacsonyabb volt a testsúly és a testzsír, mint a vizsgálat kezdetekor.
Dr. Gregg C. Fonarow, a Kalifornia Egyetem kardiológus professzora úgy véli, ez az edzésprogram sokkal hatékonyabb a súlyvesztés szempontjából és több jó hatása van, mint a hagyományos programoknak, főképpen a túlsúlyos páciensek esetében.
Animáció: HáziPatika.com