A leggyakoribb tévhitek a cukorbetegségről

A cukorbetegség az egyik legelterjedtebb anyagcsere-rendellenesség, és bár több százmillió embert érinthet világszerte, mégis meglehetősen keveset tudunk róla.

Következzenek a leggyakoribb tévhitek, és azok cáfolata a cukorbetegséggel kapcsolatban.

Cukorbetegség rizikóteszt Mennyi esélye van a cukorbetegségre? Számítsa ki kalkulátorunk segítségével! Kattintson!

1. tévhit: a cukorbetegség oka a túl sok édesség

A cukorbetegség nem elsősorban a cukortól alakul ki, az, hogy valaki túl sok édességet vagy cukorban gazdag ételt eszik, nem jelenti automatikusan azt, hogy diabétesz alakul ki nála. A cukorbetegség megjelenéséhez több életmódbeli tényezőnek és a genetikai hajlamnak is jelen kell lennie, ezek közé tartozik például az elhízás, a mozgásszegény életmód, a rosszul összeállított, egészségtelen ételekkel teli étrend, a stressz. Az édesség mellett erősen megnöveli a cukorbetegség rizikóját, ha valaki túl sok szénsavas üdítőt, transzzsírsavban gazdag ételt vagy rizst eszik.

Tévhit, hogy a cukorbetegséget a sok cukor okozza, cukorbetegség diabétesz diabetes diabetes mellitus
Tévhit, hogy a cukorbetegséget a sok cukor okozza

2. tévhit: a cukorbetegség nem súlyos probléma, hiszen évtizedekig el lehet élni vele

A cukorbetegség valóban nem halálos ítélet, nagyon jól karban lehet tartani, csak a szabályoktól nem szabad eltérni. Azonban a cukorbetegségnek, különösen ha nem kezelik megfelelően, nagyon súlyos, akár halálos szövődményei lehetnek, a szemproblémáktól a szív- és érrendszeri betegségekig.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

3. tévhit: a cukorbetegség velejárója, hogy injekciózni kell magunkat

A cukorbetegek nagy része tablettát szed, csak viszonylag kevesen vannak, akiknek rendszeresen inzulininjekciókat kell kapniuk. A legmodernebb készülékek, inzulintollak és inzulinpumpák pedig nagyon kíméletesek, használatuk a korábbi eszközökénél kevésbé fájdalmas.

4. tévhit: felesleges ellenőrizgetni a vércukorszintet, az ember érzi, hogy mikor alacsony vagy magas

Az alacsony vagy éppen magas vércukorszintnek valóban lehetnek jól érzékelhető tünetei, például a remegés, a szédülés, az állandó vizelési inger - ezek azonban más betegségekre is utalhatnak, ráadásul gyakran nem is annyira erőteljesek, hogy felfigyelnénk rájuk. A cukorbetegnek rendszeresen ellenőrizniük kell a vércukorszintjét, ugyanis csak a pontos mérésekkel felszerelkezve tudja a kezelőorvos beállítani a megfelelő gyógyszeradagolást és diétát.

5. tévhit: ha gyógyszert szedünk a cukorbetegségre, akkor bármiből bármennyit ehetünk

Sokan úgy gondolják, hogy nyugodtan megengedhetnek maguknak kisebb-nagyobb kihágásokat, legfeljebb egy kicsit több gyógyszert vesznek be , és ez majd "stabilizálja" a vércukorszintjüket. Azonban a diabétesz kezelésére szolgáló gyógyszerek adagolását nem szabad önkényesen változtatnunk, és a gyógyszerszedés nem ment fel az előírt diéta betartása alól.

6. tévhit: a cukorbetegség diétája azt jelenti, hogy egy sor szabályt kell követni, és többet nem ehetünk a kedvenc ételeinkből

A cukorbetegeknek valóban oda kell figyelniük az étrendjükre , és néhány szabályt be kell tartaniuk, de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy az egész életüket ezek a szabályok határozzák meg és mindent ezeknek kell alárendelni. A legtöbb cukorbeteg elég hamar megtanulja, hogy mikor, mit és milyen mennyiségben ehet. A kedvenc ételekről sem kell lemondani, legfeljebb az ételek elkészítési módján kell változtatni, esetleg az elfogyasztott mennyiségeket kell csökkenteni, vagy azon kell alakítani, hogy milyen ételkombinációkat esznek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra