Két új tanulmány szerint az acetaminofen és a sztatinok hatásosak lehetnek a stroke megelőzésében illetve kezelésében. Francia kutatók szerint a sztatinok csökkentik a stroke kockázatát, míg egy holland tudóscsoport azt állítja, hogy a stroke kezdetén acetaminofent (egyfajta lázcsillapítót) kapott betegeknél jobbak a kilátások.
Korábbi kutatások azt mutatták, hogy a koleszterinszint-csökkentő sztatinok egyes betegekben csökkenthetik a stroke kockázatát. Francia kutatók több, mint 165 ezer beteg adatait elemezték és kiderült, hogy az LDL (az úgynevezett "rossz" koleszterin) minden 1 mmol/liternyi csökkenése 21 százalékkal csökkentette a stroke kockázatát. A sztatinok a szívből az agyba vezető artéria carotisokban valószínűleg lelassítják a plakk-képződést is. "Nem mindegy, mennyivel csökkentjük az LDL szintjét" - mondta el Dr. Jonathan Friedman, a texasi A&M Egészségtudományi Központ Orvosi Karának sebész és neurológus docense.
A második tanulmány a láz- és fájdalomcsillapító hatású acetaminofen hatását vizsgálta, mivel sok stroke-os beteg lesz lázas, náluk a gyógyulás rendszerint késlekedik. Jelen ajánlások szerint 37,5°C testhőmérséklet felett javasolt az acetaminofen adása, ám kevés a bizonyíték, hogy ez valóban javítja a kilátásokat. "Az elmélet szerint az agy egyes sejtjeinek vérellátása nem megfelelő, és ha magas a testhőmérséklet, több oxigénre van szükségük, különben elpusztulnak" - magyarázta Friedman. "Ha csökkentjük a testhőmérsékletet, lelassul a sejtek anyagcseréje és tovább élhetnek."
Ebben a vizsgálatban 1400 beteget véletlenszerűen osztottak két csoportba, az egyik acetaminofent kapott, a másik nem, a kezelést a stroke tüneteinek megjelenésétől számított 12 órán belül kezdték. 39°C-os lázig az acetaminofen a betegek 40 százalékánál bizonyult hatásosnak, szemben a kontrollcsoport 31 százalékával. A szerzők azonban arra figyelmeztettek, hogy nem szabad minden stroke-os betegnek acetaminofent adni.
Animáció: HáziPatika.com