A szív-érrendszeri betegségek elleni immunizáció kifejlesztésének új kísérletei indultak azután, hogy felfedezték, a természetesen előforduló antitestek alacsony szintjei a betegség kialakulásának emelkedett kockázatát jelenthetik.
Az atheroszklerózis (érelmeszesedés) egy gyulladásos betegség, melynek során az érfal megvastagszik, és kevésbé rugalmassá válik. Vérrög képződését és egyéb szív-érrendszeri megbetegedéseket okozhat. Pontosan nem tudni, mi okozza, ám az immunrendszer valószínűleg fontos szerepet játszik benne.
A kutatók azt gyanítják, hogy a "rossz" koleszterin, az LDL (low-density lipoprotein) számos oxidált formája hozzájárul a betegség kifejlődéséhez. A svéd Karolinska Intézet kutatócsoportja, a Lund Egyetemmel együttműködésben felfedezte, hogy a természetesen előforduló antitestek bizonyos típusa, az anti-PC, amely az LDL molekula lipid része ellen irányul, fontos szerepet játszik a szív-érrendszeri betegségek kifejlődésében.
Az eredmények szerint azoknál, akiknek alacsony anti-PC szintjük van, magasabb a szív-érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázata. A kockázat kifejezetten magas (majdnem négyszeres) azoknál a férfiaknál, akiknél stroke alakul ki.
Ez az újonnan felfedezett kockázati tényező, az anti-PC, független az olyan korábbi ismert rizikótényezőktől, mint a magas vérnyomás, a magas vérzsír értékek, a cukorbetegség vagy a dohányzás.
"Felfedezéseink azt sugallják, hogy az anti-PC a hagyományos rizikófaktorok kiegészítőjéül szolgálhat a diagnózis és a kezelés javítására. Emellett jelenleg anti-PC vakcinát fejlesztünk ki az atheroszklerózis és a szív-érrendszeri betegségek ellen."- közölte Johan Frostegard professzor, a kutatás igazgatója.
A vizsgálat során 349 ember adatait dolgozták fel, akiknél egy 12 éves időszakban szívroham vagy stroke jelentkezett; és 693 főét, akiknél nem fordultak elő szív-érrendszeri betegség tünetei.