APS: a magzati halálozások egyik fő oka

A vetélések hátterében gyakran bújik meg valamilyen véralvadási zavar, ezért manapság egyre többen végeztetnek el ilyenkor trombofíliavizsgálatot. Mindemellett a szakember arra figyelmeztet, hogy antifoszfolipid szindróma ugyancsak állhat a sorozatos vetélések hátterében.

Az antifoszfolipid szindróma (APS) az immunrendszer működési zavara, amely a véralvadási folyamatokra is komoly befolyást gyakorol. Az erek belső falában lévő foszfolipidek feladata, hogy sérülés esetén a véralvadásban szereplő faktorokat közel hozzák egymáshoz, ezáltal elősegítve a véralvadás kellő ütemezését, amely aztán a vérzés megszűnésével leáll. Az autoimmun betegség során nagyobb mennyiségben vannak jelen a szervezetben antifoszfolipid antitestek, amelyek fokozzák a véralvadási kaszkád működését, ráadásul gyulladásokat keltenek az erek falában, így pedig fokozott trombóziskészséget okoznak.

Az autoimmun betegségek a szervezet védekezőmechanizmusának kisiklásai miatt alakulnak ki: a szervezet ilyenkor idegenként kezeli a saját sejtjeit, és megtámadja azokat. Részletek itt.

A probléma általában mélyvénás trombózist és tüdőembóliát okoz, ám nem ritka, hogy a kis artériákban vérrög keletkezik, amire stroke vagy tranziens iszkémiás attack (TIA) kivizsgálása során derül fény. Érdemes tudni, hogy a szindróma gyakran más autoimmun betegségekkel jár együtt - ebben az esetben szekunder, azaz másodlagos APS-ről beszélünk. Ez az esetek egy részében szisztémás, azaz az egész szervezetet érintő probléma, de irányulhat egyetlen szervre is - mutatott rá dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosnője.

APS mellett akár már a várandóság előtt is szükség lehet gyógyszeres kezelésre
APS mellett akár már a várandósság előtt is szükség lehet gyógyszeres kezelésre

Diagnózis a várandósság alatt

Az APS trombózisprovokáló hatása miatt gyakran okoz komoly problémákat a terhesség során. Egyrészt megnő a kismama mélyvénás trombózisra való esélye, másrészt a keletkezett vérrögök elzárhatják a magzatot tápláló ereket a méhlepényben, így akár vetélés vagy koraszülés is bekövetkezhet. Statisztikák szerint megfelelő kezelés nélkül az érintett terhességek közel 90 százaléka magzati elhalással ér véget. Minél magasabb ugyanis az antifoszfolipid antitestek szintje, annál magasabb a vetélés kockázata.

Mindenképpen ajánlott tehát az immunológiai szűrővizsgálat, amennyiben a családi kórtörténetben előfordult már APS, vagy ha az érintett meddőséggel , habituális vetéléssel küzd, esetleg volt már koraszülése.

Kezeléssel megóvható a baba élete

A várandósság és a szülést követő 6 hét során normális esetben is magasabb a trombózis kialakulásának rizikója, ám APS esetén a kockázat jóval inkább így van. Éppen ezért ha a vérvizsgálat pozitív, minél előbb szakorvoshoz kell fordulni segítségért. Szükség esetén már a várandósság előtt is gyógyszeres kezelést kell alkalmazni, hiszen bármikor felléphet érelzáródás. A terhesség kezdetétől pedig véralvadásgátló injekcióval kezelhető a beteg. Fontos továbbá, hogy a babavárás időszakában a kismama fokozott orvosi ellenőrzésre szorul. Ez közös felügyeletet jelent nőgyógyász, hematológus és immunológus szakorvos közreműködésével.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Az éjszaka képződő köd és rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legkésőbb az északkeleti határnál süthet ki a nap. Másutt eleinte fátyolfelhős idő várható, de észak felől annak a mennyisége is csökken. Csapadék nem lesz. A nyugati, délnyugati szél időnként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 20 fok között valószínű, de az ukrán határnál kissé hűvösebb is lehet. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra