Automata, a testre rögzített művese hozhatja el a dializált betegek számára a várva várt szabadságot, írja a Clinical and Experimental Nephrology legfrissebb számában a Los Angelesi Kaliforniai Egyetem kutatócsoportja.
Az automata, hordozható művese (angol rövidítéssel AWAK) ráadásul még hatékonyabban is működik, mint a jelenlegi dialízis, állítják a fejlesztők. Martin Roberts, az eszköz fejlesztésében résztvevő adjunktus és egyben dialízis szakorvos szerint az új műszer legnagyszerűbb tulajdonsága, hogy szabadságot jelent a betegek számára, mivel testükre erősítve, hordozhatják bárhová. Az AWAK másik fő előnye Dr. Roberts szerint, hogy mivel a jelenlegi dialízissel szemben a nap huszonnégy órájában megszakítás nélkül dolgozik, a kezelés hatásfoka is sokkal jobb lesz, tehát nemcsak javítja az életminőséget, de meg is hosszabbítja az életet, nyilatkozott optimistán.
A Kaliforniai Egyetem már alá is írta a gyártásról szóló megegyezést az AWAK-ot készítő szingapúri céggel. A műszer, mely teljesen vértelen, egy korábbi művese továbbfejlesztett változata. Az eredeti eszköz szintén hordozható volt, ám nem lehetett a testre erősíteni. A hagyományos dialízishez képest hatalmas a javulás, hiszen nem kell a betegnek órákra a géphez kötve feküdnie, szabadon tud mozogni.