Cukorbetegséget is okozhat az alulműködő pajzsmirigy

Az alulműködő pajzsmirigy nagymértékben növelheti a II-es típusú cukorbetegség kialakulásának rizikóját, derült ki egy kutatásból, amely szerint ez a jelenség a lassúbb anyagcserével és a fokozott hízással hozható összefüggésbe.

A felmérésbe mintegy 8500 embert vontak be Hollandiában. A résztvevők életkora átlagosan 65 év volt, és közel nyolc éven keresztül követték őket. Vérvizsgálattal rendszeresen, átlagosan kétévente mérték a vércukorszintjüket és a pajzsmirigyhormonok koncentrációját is. A kutatás ideje alatt összesen 1100 embernél diagnosztizáltak emelkedett vércukorszintet, 798 résztvevőnél pedig cukorbetegség alakult ki.

A vizsgálat során kiderítették, hogy a pajzsmirigy alulműködése mintegy 13 százalékkal megnövelheti a diabétesz kialakulásának a rizikóját, és a veszély még nagyobb, akár 40 százalék is lehet azoknál, akiknél úgynevezett prediabéteszes állapot is jelen van a pajzsmirigyproblémák mellett.

A pajzsmirigy által termelt hormonoknak rendkívül nagy szerepük van az emberi szervezet metabolizmusának szabályozásában és fenntartásában, azaz az elfogyasztott étel energiává alakításában. Ezen hormonoknak alacsony szintje az anyagcsere lelassulásával, így hízással jár együtt. Azt még pontosan nem sikerült megállapítani, hogy mi az összefüggés a prediabétesz, a cukorbetegség, illetve a pajzsmirigybetegségek között.

Az alulműködő pajzsmirigy nagymértékben növelheti a II-es típusú cukorbetegség kialakulásának rizikóját

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A pajzsmirigy rendellenes működésének vannak ma már jól ismert, jellegzetes tünetei. Vannak azonban kevésbé jellemző tünetek, amelyek előfordulásakor szintén érdemes ezt az apró, de igen fontos feladatokat ellátó szerv állapotát is ellenőrizni. Részletek! „Meglepő módon, még azoknál az embereknél is nagyobb a cukorbetegség kialakulásának rizikója, akiknek a pajzsmirigye a normális értékek alsó tartományában volt” – mondta dr. Layal Chaker, a rotterdami Erasmus Medical Center kutatója, a tanulmány vezető szerzője. „Mindenképpen további kutatásokat szeretnénk végezni az eredményekkel kapcsolatban, hiszen ha hatékonyabban tudjuk szűrni és kezelni az enyhe mértékű pajzsmirigyproblémákat, akkor az a cukorbetegség rizikójára is kedvező hatással lehet.”

Jelenleg a pajzsmirigy vizsgálatát csak az I-es típusú cukorbetegséggel élőknek javasolják, mert náluk nagyobb az esélye annak, hogy pajzsmirigybetegség alakul ki.

A kutatás eredményeiről az ENDO2016 endokrinológiai szakmai rendezvényen számoltak be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra