A férfiak hajlamosabbak a szívbetegségekre, és gyakrabban is halnak meg benne, mint a hasonló korú nők. A nemi hormonok a felelősek ezért - állítja a Leicesteri Egyetem új tanulmánya.
SzívinfarktusDr Maciej Tomaszewski tanulmányának eredményei azt mutatják, hogy, a férfiak "hátrányos helyzete" kapcsolatban lehet a szervezetben természetes körülmények között előforduló nemi hormonok férfiakra és nőkre való eltérő hatásaival.
Dr Tomaszewski és kollégáinak az Atherosclerosis folyóiratban megjelent tanulmánya 933 férfit vizsgált, akiknek átlagéletkora 19 év volt. Adataikat a Fiatal Férfiak Érrendszeri Szövetségének tanulmányából vették. A kutatók megnézték, hogy a nemi hormonok (ösztradiol, ösztron, tesztoszteron és androszténdion) hogyan hatnak a szívbetegségek három fő kockázati tényezőjére (koleszterinszint, vérnyomás és testsúly). Azt találták, hogy ezen nemi hormonok közül kettő (az ösztradiol és az ösztron, együttes nevükön az ösztrogének) összefüggésbe hozható a káros koleszterin (LDL) megemelkedésével és a hasznos koleszterin (HDL) csökkenésével a férfiak esetében.
5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről
Ez arra utal, hogy bizonyos nemi hormonok fontos kockázati tényezők lehetnek a szívbetegségek szempontjából férfiak esetében, már a tünetek megjelenése előtt. Dr. Tomaszewski hozzáfűzte: "Azt feltételeztük, hogy a nemi hormonok vérkeringésben levő koncentrációja kapcsolatban van a keringési betegségek kockázatával a férfiaknál, még mielőtt fellép az agyvérzés vagy az infarktus. Megvizsgáltuk a keringő ösztrogént illetve az androgéneket (tesztoszteron és androszténdion) 933 fiatal, egészséges férfinál.
Magas koleszterinszintKimutattuk, hogy a nemi hormonok egyike, az ösztradiol pozitívan befolyásolja az összes koleszterinszintet, de negatívan a HDL-koleszterint. Az ösztron vérben keringő koncentrációja erős összefüggést mutatott mind az LDL, mind a HDL-koleszterin szintjével. A férfiak közül azoknak, akiknek a legmagasabb a vérében az ösztron és az ösztradiol szintje, a legnagyobb az esélyük a keringési betegségekre, mivel a káros koleszterinszintjük magas, a szívet védő HDL-koleszterin viszont alacsony. Még fontosabb, hogy a koleszterin és az ösztrogén összefüggése független a többi nemi hormontól, az életkortól, a testsúlytól, a vérnyomástól és más lehetséges zavaró tényezőtől. Az adatok azt sugallják, hogy a magasabb ösztrogénszint káros hatással lehet a zsíranyagcserére is a korai életkorban, még a szívbetegségek megjelenése előtt. Még magyarázatra szorul az, hogy az ösztrogének, melyek a nők esetében szívvédő hatásúak, miért növelik a szívbetegségek kockázatát a férfiaknál. További tanulmányokra van szükség, hogy bizonyítást nyerjen: az ösztrogének fiatalkori magas szintje növeli a szívbetegségek kockázatát a későbbi életkorban."
Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.