A D-vitamin szerepe
A napfény vitaminjaként ismert D-vitaminról az elmúlt évek során kiderült, hogy sokkal több mindent befolyásol, mint az korábban gondolták a tudósok. Hiszen amellett, hogy a jó közérzetért és hangulatért felelős, hatással van a csontok egészségére, csökkenti a gyulladást, megelőzi bizonyos daganatok (például a vastagbélrák ) kialakulását, ráadásul mivel szinte hormonként viselkedik, így az egész endokrin rendszer működését is befolyásolja.
Ősszel, a megfázásos időszakban kellő mennyiségű bevitele kiemelten fontos, hiszen az immunrendszer erősítése révén véd a megfázásos betegségek és az influenza ellen. Ez a vitamin ugyanis aktivizálja az úgynevezett T-sejteket (T-limfociták), melyek az kórokozókkal szembeni védekezés fő katonái. Azonban csakis elegendő D-vitamin jelenlétében képesek megfelelően működni, így értelemszerűen minél alacsonyabb a szervezetben a kalciferol (D-vitamin) szintje, az immunrendszer annál kevésbé tudja ellátni a feladatát - mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.
A hideg hónapokban is nagyon fontos a D-vitamin pótlása!
Kell-e külön szedni, és ha igen, mennyit?
A kalciferol zsírban oldódó vitaminként bizony fel tud halmozódni a szervezetben - bár nem árt hozzátenni, hogy ez meglehetősen ritka. Ennek ellenére még mielőtt táplálékkiegészítőhöz nyúlna, célszerű gyors vérvizsgálattal megbizonyosodni arról, vajon valóban szükséges-e a plusz bevitele. Amennyiben orvosa szerint indokolt, úgy általában 1000 NE ( nemzetközi egység ) szedését javasolják naponta, viszont ekkor is fontos a rendszeres ellenőrzés, mivel meglehet, hogy az adagok változtatására lehet szükség. A pótlást általában szeptembertől áprilisig javasolják, ám nem ritka, amikor egész évben szükségesnek látják.
A D-vitamin hiányának tünetei
- elhízás
- rossz közérzet, fásultság
- PCOS/inzulinrezisztencia
- pajzsmirigyzavarok
- gyakori fertőzések (influenza, légúti megbetegedések)
Honnan juthatunk hozzá D-vitaminhoz?
- napfény
- táplálékkiegészítők
- étkezés (pl. tej, tejtermékek, tojás, máj, gomba, tengeri halak)
Forrás: Budai Endokrinközpont