A 65 év felettiek 10 százalékának - többségében nőknek - van problémája a vizelet visszatartásával. Számukra lehet hasznos a Live Science című internetes honlap összefoglalója a problémáról.
Vizeletürítés alatt a húgyhólyag izmainak összehúzódásával a vizelet az ellazult izomzatú húgycsőbe kerül. Hogyha mindez akaratlanul történik, az inkontinenciát, vizeletcsepegést vagy elfolyást eredményez. Az inkontinencia lehet átmeneti, fertőzés, szorulás, vagy egyes gyógyszerek szedésének idején jelentkező mellékhatás. Ha a probléma tartósan fennáll, akkor a háttérben a hólyagizmok gyengesége vagy túlműködése, prosztata-megnagyobbodás vagy a hólyag beidegzésének károsodása állhat, például sclerosis multiplex vagy Parkinson-kór esetében.
Érdemes a szégyenérzetet legyőzni és szakembert felkeresni, mert az inkontinencia a legtöbb esetben kezelhető. Orvosi kivizsgálás tudja tisztázni, hogy az inkontinenciának melyik típusáról van szó:
"Stressz - inkontinencia": vizeletvesztés tüsszentés, köhögés vagy nevetés alatt a hólyagra nehezedő nyomás hatására.
"Késztetéses inkontinencia": a vizelet visszatartásának képtelensége.
"Túlfolyásos inkontinencia": kis mennyiségű vizeletcsorgás állandóan telített hólyagból.
"Funkcionális inkontinencia": idősebb emberekre jellemző, akiknek normális a hólyagműködése, de nehezen jutnak el "időben" a toalettre.
Számos gyógymód létezik az inkontinencia különböző típusainak megfelelően. Hólyagtréning, "biofeedback", izomlazítók segíthetik a hólyag minél alaposabb kiürítését, a vizeletelfolyás megelőzését. Sebészeti megoldás javallható, ha a hólyag rendellenes helyzete vagy például egy megnagyobbodott prosztata által képzett obstrukció áll az inkontinencia hátterében.
Mégha nem is sikerül teljesen megoldani a problémát, annak kontroll alatt tartása enyhíteni tudja az azzal járó kellemetlenségeket.