Kezünkben a szívünk: változtasson életmódot!

Dohányzás, mozgáshiány, egészségtelen ételek, túlzott alkoholfogyasztás, állandósuló stressz - ha az előbbi tényezők az Ön életében is jelen vannak, vagy gyakoriak, jó esélye van, hogy valamilyen szív - és érrendszeri betegség alakuljon ki Önnél. De változtatni sosem késő: az élete múlhat rajta.

Ma Magyarországon a szívet és az ereket érintő betegségek a leggyakoribb egészségügyi problémának számítanak. Ha kialakulnak, romlik a fizikai teljesítőképességünk, fáradékonyak, gyengék leszünk, súlyosabb esetben hosszú távon is ápolásra szorulunk, romlik életminőségünk, életkilátásaink egyre rosszabbak lesznek. S bár e betegségcsoportnak vannak olyan rizikófaktorai, melyekre a hajlam öröklődhet – a családban előforduló koszorúér-betegség, a vérnyomás és a koleszterin szint magassága, a hasi elhízás -, de néhány életmódbeli változással csökkenthetjük a veszélyt.

Cigit le!

Kezdjük egy ijesztő adattal: a dohányzás két-háromszorosára növeli annak esélyét, hogy halálunk oka szívbetegség legyen. Ez azzal magyarázható, hogy a dohányfüstben lévő anyagok szűkítik az ereket, csökkentik az érrendszer rugalmasságát. Az is rossz hír, hogy a szívinfarktus előfordulásának veszélye .

Naponta, rendszeresen

A napi, legalább félórás mozgással a szívinfarktus, az agyvérzés, a magas vérnyomás kockázatának csökkentésében nagyot léphetünk előre. Főleg a kocogás, a futás, a kerékpározás, az úszás javasolható, mert az erősportok emelik a vérnyomást. A stressz kezelésében is alapvető módszer a fizikai aktivitás, így nem csak testünket védhetjük, az idegeinket is kisimíthatjuk. Természetesen nem csak a megelőzésben fontos a mozgás: kialakult betegség, sőt például egy szívinfarktus után is sokat segít a rehabilitációban. Ilyen esetekben a kezelőorvossal kell megbeszélni, milyen testedzési programba kezdjünk. Egy biztos: ne a fotelban gyógyuljunk.

Kezünkben a szívünk: változtasson életmódot! (Kép: Europress)

Halálos négyes

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fejlett nyugati országokban a férfiak és nők több mint fele túlsúlyos vagy kövér; a magyarországi adatok sem maradnak el az előbbitől. Az elhízás miatt kedvezőtlen anyagcsere folyamatok alakulnak ki, melyek végső soron az érfalak károsodásához vezetnek. A metabolikus szindrómának nevezett tünetegyüttes – hasi elhízás, cukorbetegség, hipertónia, zsíranyagcsere-zavar – egy időben történő jelentkezése bizonyítottan több évet vesz el az életünkből. Testsúlycsökkentéssel, a már említett mozgásintenzitással, napi étrendünkben a zsírbevitel korlátozásával, az egészséges táplálkozásra való átállással sokat tehetünk a szívünkért. Csak néhány biztató adat: tíz kilós fogyással a szív- és érrendszeri társbetegségek kockázatát húsz, az éhgyomri vércukorszintet ötven százalékkal csökkenthetjük.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra