A dohányzás veszélyeire, a visszaszorítás szükségességére hívja fel a lakosság, az orvosok és a törvényhozók figyelmét a Magyar Tüdőgyógyász és a Magyar Kardiológusok Társasága a november 20-ai "Ne gyújts rá!" dohányzásellenes világnap alkalmából.
A függő dohányosokat beteg embereknek tekintjük, akiknél a betegség tünetei akkor jelentkeznek, amikor nem gyújthatnak rá a következő szál cigarettájukra. A dohányzás számos betegség okozója, köztük a legnagyobb halálozással járó szívinfarktusé, tüdőráké és a krónikus, obstruktív tüdőbetegségé. A Magyar Tüdőgyógyász Társaság és a Magyar Kardiológusok Társasága több orvosi szakmai képviselőivel együtt egy megújított szakmai irányelv megalkotásával támogatja a naprakész és bizonyítottan hatékony leszokási módszerek elterjedését és megvalósítását. A hatékony leszokás támogatás érdekében a legtöbb függő dohányosnál több módszer együttes alkalmazására is szükség lehet - emelte ki dr. Kovács Gábor a Tüdőgyógyász Társaság elnökségi tagja.
Az utolsó szál cigaretta elszívása után gyakorlatilag azonnal csökken a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata, csökken a vérnyomás, tágulnak az erek, javul a szervezet oxigénellátása. A dohányzás abbahagyása után egy éven belül felére csökken annak a kockázata, hogy az egykori dohányos szívinfarktust kap - mondja dr. Zámolyi Károly, a Magyar Kardiológusok Társaságának elnökségi tagja.
A leghatékonyabb és leggyorsabban eredményhez vezető leszokást segítő eszköznek a dohánytermékek árának az emelését és a passzív dohányzás visszaszorítását, azaz a zárt közterületi dohányzás teljes tiltását tartjuk - mondta dr. Koós Tamás, az Egészségünkért a XXI. században Alapítvány főmunkatársa.
OrientPress Hírügynökség
Animáció: HáziPatika.com