Nátha: mit érdemes szedni és mit nem?

Az őszi-téli hónapokban megnő a megfázásos megbetegedések száma. Milyen étrend-kiegészítőt, vitamint szedjünk, hogy biztosan elkerüljön minket a betegség?

A legjobb módszer a betegség elkerülésére, ha rendszeresen kezet mosunk, eleget pihenünk és sportolunk, kiegyensúlyozottan táplálkozunk és megerősítjük az immunrendszerünket. De mivel érdemes erősíteni a szervezetet?

A náthát így előzzük meg

Nos, teljesen biztos módszer nincs, időnként még a legerősebb embert is ledönti a lábáról a nátha, emellett mindenkinél más az, ami beválik. Néhány szerről azonban a tudomány is bizonyította, hogy hatásos - néhányról pedig azt, hogy bármennyire is hiszünk bennük, nem biztos, hogy túl sokat segítenek.

Tipp Az egyes gyógynövényekről ide kattintva tudhat meg részleteket ! Az omega-3 zsírsavaknak számos előnye ismert, ezek között megtalálhatjuk az immunerősítést is. Az omega-3 hatással van a fagocitákra, azokra a sejtekre, melyek felfalják a kórokozókat. Más kutatások szerint védelmet nyújtanak a felsőlégúti betegségek ellen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kínai csűdfű néven is ismert asztragálusz fokozza az immunrendszer működését a fehérvérsejtek stimulálásán keresztül. Serkenti a vérkeringést, általános erőnlét-fokozó hatása is van, hozzájárul a kórokozók elleni harchoz.

A D-vitamint sokáig csak csonterősítő hatásai miatt ajánlották, ám az elmúlt években kiderült, hogy javítja az erőnlétet, fokozza az immunrendszer működését, és csökkenti a gyulladásokat. Egy amerikai kutatás szerint az alacsony D-vitamin szinttel rendelkezők 36 százalékkal gyakrabban küzdöttek felsőlégúti megbetegedésekkel, mint azok, akiknek a szervezetében elegendő volt ebből a vitaminból. Mivel az őszi és téli hónapokban jóval kevesebb a napfény , mindenképpen érdemes étrend-kiegészítő formájában is magunkhoz venni.

Tippek náthaszezonra

Tippek náthaszezonra

Bár a C-vitaminról úgy tartják, hogy a legfontosabb betegségűző, a hatékonyságával foglalkozó kutatási eredmények ellentmondásosak. Egy 2007-es, 30 kutatást elemző tanulmány például semmilyen bizonyítékot nem talált arra, hogy a C-vitamin szedése megelőzné a fertőzéseket . Más eredmények szerint viszont egyértelmű, hogy ez a vitamin elengedhetetlenül szükséges az immunrendszerünk megerősítéséhez és megfelelő működéséhez.

A cinkkel hasonló a helyzet: sokak szerint a szedése nemcsak megelőzi a megfázásokat, de le is rövidíti a betegség idején. Kutatások azonban úgy találták, hogy alig néhány órával csökkenti a betegen töltött időszakot, ráadásul túlzott bevitele el is nyomhatja az immunrendszert, hatással lehet más ásványi anyagok felszívódására és emiatt fogékonyabbá tehet minket a betegségekre. Ezért csak kivételes esetben kell étrend-kiegészítőként szedni, és ha megfázás-ellenes hatásait akarjuk kihasználni, csak a tünetek jelentkezésekor vegyünk be egy nagyobb dózist, megelőzésként elég, ha cinkben gazdag ételeket fogyasztunk.

Tipp Az egyes vitaminokról ide kattintva tudhat meg még többet ! Vegyesek az eredmények az echinaceával kapcsolatban is: bár hatással van az immunrendszerre, elsősorban a fehérvérsejtek számát növeli és a makrofágok aktivitását fokozza, mégsem olyan csodaszer, mint amilyennek tartják. Az egészségre gyakorolt hatásaira vonatkozó bizonyítékok ugyanis gyengék - egyes tanulmányok szerint ez a gyógynövény teljesen hatástalan és csak a placebó-hatás miatt érezzük úgy, hogy jobban vagyunk tőle -, és a hatásossága nagymértékben függ attól, hogy milyen formában, melyik termékben vesszük magunkhoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Északon, északkeleten napos, valamint ködös tájak egyaránt lehetnek, a köd helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra