Ön sem emlékszik arra, amire kellene?

Elfelejti, hová is tette a kulcsait, nem jut eszébe, hogyan hívják a gyermeke tanítónőjét, gondolkoznia kell a bankkártyája kódján? A memóriazavarok időnként mindenkit érinthetnek, de szerencsére viszonylag ritkán áll ennek hátterében komoly idegrendszeri betegség.

A memóriazavarokat sokan súlyos idegrendszeri betegségeknek tudják be, azonban a demencia ritkább, mint gondolnánk. Ugyanakkor a memória meglehetősen "rugalmas" dolog, sok minden hat rá, negatív és pozitív irányban egyaránt. Vagyis, a környezeti tényezők vagy az életmódunk miatt romolhat a memóriánk, de megfelelő gyakorlatokkal fejleszthető is. Cikkünkben bemutatunk néhány háttérben meghúzódó okot, melyek miatt memóriazavarokat tapasztalhatunk meg.

Pajzsmirigyproblémák

A pajzsmirigy túl- vagy alulműködése egyaránt okozhat koncentrációs problémákat és memóriazavarokat is. Ha nemcsak a memóriánk romlását vesszük észre, hanem megmagyarázhatatlan fogyást vagy hízást is, esetleg állandóan fázunk, vagy épp ellenkezőleg, folyton melegünk van, a hangulatunk hullámzó, gyakran vagyunk idegesek, vagy éppen depressziósak, mindenképpen érdemes megvizsgáltatunk a pajzsmirigyünket.

Elfelejti, hol hagyta a kulcsait? A memóriazavarok időnként mindenkit érinthetnek
Elfelejti, hol hagyta a kulcsait? A memóriazavarok időnként mindenkit érinthetnek

Változókor

A menopauza időszakában lévő hölgyeknél több tényező is szerepet játszhat a memória romlásában, például az alvászavarok, az álmatlanság, a szorongás és a hőhullámok is. "A hőhullámok nem károsítják a agyat, viszont nagy mértékben befolyásolják a működését. Ha egy nő sokszor tapasztal meg hőhullámokat, akkor nehezebben fog emlékezni a nevekre vagy a tennivalóira" - mondja dr. Majid Fahuti, memóriaproblémákkal foglalkozó szakember, a The Memory Cure című könyv szerzője. "Szerencsére, a hőhullámok elmúltával a memóriagondoknak is búcsút inthetünk."

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Alvászavarok

Az alváshiánynak hatalmas szerepe van abban, hogy mennyire képes valaki emlékezni. Az agyunk egy jó része ugyanis "pihen", kevesebb aktivitást mutat, azonban a memóriáért és az emlékek megformálásáért felelős területek éppen ilyenkor a legaktívabbak. Ha nem alszunk eleget, akkor nemcsak az új dolgok "ragadnak meg" nehezebben az agyunkban, de másnap sokkal nehezebben tudjuk majd felidézni a szükséges információkat. Az alváshiány emellett koncentrációs nehézségeket, csökkent reakcióidőt is okozhat.

Tipp A depresszió kezelhető! Tudja meg hogyan!

Szorongás és depresszió

Bár a pontos mechanizmus még nem tisztázott, a depresszió és a memóriazavarok között szoros az összefüggés - ezt több kutatás is bizonyította. A szakemberek szerint az egyik lehetséges magyarázat, hogy a depresszió és a szorongás "összezavarja" azokat az idegpályákat, melyek szerepet játszanak az emlékek formálásában, tárolásában, illetve előhívásában. A mindennapi stressz pedig a szervezet kortizolszintjét is emeli, ez pedig az agysejtek összeköttetéseit károsíthatja. Szerencsére, a hangulat javulásával a memóriaproblémák is jelentős mértékben csökkennek.

Gyógyszerek

Számos gyógyszer melléhatásai között megtalálhatjuk a feledékenységet. A leggyakrabban a nyugtatók és az antidepresszánsok tehetőek felelőssé, de memóriagondok előfordulhatnak sztatinokat, béta-blokkolókat, inkontinencia elleni szereket vagy antihisztaminokat szedőknél is.

Kórokozók

Egy 2013-ban, a Neurology című szaklapban megjelent kutatás szerint azoknál az embereknél, akik életük során több kórokozóval kerültek kapcsolatba, gyakoribbak voltak a memóriaproblémák, mint azoknál, akik kevesebb kórokozóval találkoztak. A szakemberek szerint a védőoltások segíthetnek megelőzni a későbbi memóriagondokat is, de az immunrendszer megerősítése legalább olyan fontos lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: +1 °C

Ma fátyolfelhős vagy derült lesz az ég. A délies szél a Dunántúl nyugati felén megélénkül, helyenként meg is erősödik. Késő este -2 és +10 fok között várható a hőmérséklet, a szelesebb délnyugati vidékeken lesz enyhébb az idő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra