Mind több betegségről igazolják, hogy a háttérben meghatározó szerepe van az örökletes tényezőknek. Fiatal, tökéletesen egészségesnek tartott élsportolók hirtelen szívhalálának föltételezett genetikai okairól számolt be az European Heart Journal.
A legtöbb krónikus beteg általában úgy végzi, hogy végül megáll a szíve, de a drámai hír mindig az, amikor fiatal labdarúgók vagy olimpikonok váratlanul, holtan összeesnek a pályán. Az is tény, hogy ezek közül sokan megmenthetők volnának, ha mindenki tudna újraéleszteni és késedelem nélkül elkezdené a szívműködés átmeneti pótlására a mellkas ritmikus nyomását.
Az ilyen esetek többségében kiderült, hogy szokatlanul korán kezdődő koszorúér-betegségről van szó. Marina Cerrone és Silvia G. Priori kutató azt hangsúlyozza, hogy ilyenkor nem záródik el valamelyik koszorúér és nem alakul ki szívizom elhalás, infarktus, hanem koszorúér szűkület következtében az oxigénhiány hirtelen végzetes szívritmuszavart indít el.
Ez először általában nem szívmegállás, hanem a test valamennyi sejtjét vérrel ellátó szívkamrák, ritmusos összehúzódás helyett remegni, fibrillálni kezdenek. Ezzel a vérkeringés gyakorlatilag megszűnik és bekövetkezik a halál.
A kutatók szerint genetikailag meghatározott az a tulajdonság, hogy a különböző ionok, a kálium, a nátrium vagy a magnézium milyen mértékben jutnak be az ioncsatornák útján a sejtekbe, ami megmagyarázza az esetleges ritmuszavarok elindulását. Ha a szívgyógyászok figyelembe veszik ezeket a tényezőket, akkor megelőzhetőek ezek megjelenése.
Animáció: HáziPatika.com