Szív- és érrendszeri betegségek: Ön veszélyben van?

Amíg nem fáj, nem szúr, nem szorít a mellkasunk, s csak a lépcsőzés után van enyhe légszomjunk, hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy velünk nem történhet baj. Pedig a szívbetegségek egyre többeket és egyre fiatalabbakat érintenek. Ön mekkora veszélyben van?

Az, hogy ki veszélyeztetettebb, ki válik érintetté, több tényezőn is múlik. Nem árt tisztában lenni a kockázati tényezőkkel, ugyanis két-három rizikófaktor együttes megléte már bárkinél előidézhet szívinfarktust. Az úgynevezett Score kockázatbecslő tábla segítségével könnyen felmérhető, mennyire fenyeget szív-és érrendszerei betegség veszélye. Néhány egyszerű adatból mi magunk is kikalkulálhatjuk, hogy tíz éven belül kell-e súlyos, az életünket is veszélyeztető, a szívünket és az ereinket támadó kórral számolnunk. Lássuk, hogyan kell értelmezni a táblázatot.

A vízszintes tengelyen látjuk a mozgásszegény életmód és helytelen táplálkozás következtében testünk elzsírosodhat, és ez érrendszerünkre is rendkívül káros lehet. A testben felhalmozódó zsírokban olyan gyulladást előidéző anyagok találhatóak, amelyek jelentősen roncsolják az érfalat, így jó eséllyel alakulhat ki vérrög. Az infarktusra hajlamosító tényezők közül ezért fontos a szérum koleszterinszint figyelése.

A függőleges tengelyen a szisztolés vérnyomásértéket tünteti fel a táblázat: vérnyomásméréskor az első – magasabb – szám jelzi ezt. Hipertóniáról akkor beszélünk, ha a vérnyomás tartósan meghaladja a 140/90 Hgmm-es értéket. A vérnyomást 5 perc nyugalom, ülés vagy fekvés után kell megmérni, majd néhány perc állás után ismét ellenőrizni kell. Magasvérnyomás-betegségről azonban egy kiugró értékre alapozva nem beszélhetünk: néha még több magas érték sem elég ahhoz, hogy a diagnózist véglegesen megerősíthessük. Ez az eset akkor fordulhat elő, ha a mért értékek nagyon ingadoznak: ilyenkor a 24 órás ambuláns vérnyomás-monitorozás segít a kérdés eldöntésében. A monitorozás nem csak a diagnózis felállításában ad támpontot, de azt is megmutatja, hogy milyen súlyos a betegség.

A kockázatbecslésében szerepet játszik még a nemünk, az életkorunk és az is, hogy dohányzunk-e. A nők az ösztrogén nevű hormonnak köszönhetően 55 éves kor alatt kevésbé érintettek, mint az ugyanennyi idős férfiak. A változó korban azonban a szervezet leáll ennek az áldásos hatású hormonnak a termelésével, így a nők a menopauza idején utolérik a férfiakat. A dohányzás károsító hatását pedig nem lehet elégszer hangsúlyozni: a füstölgő szenvedély kétszeresére, háromszorosra növeli az érbetegségek, s az ebből eredő halálozások kockázatát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha minden adatot bejelöltünk a táblázaton, megnézhetjük, melyik rizikócsoportba tartozunk. Csak egy példa: egy 40 év alatti, alacsony koleszterinszintű, normális vérnyomással élő , nem dohányzó nő és az ugyanilyen adottságú férfi a zöld mezőben, vagyis az alacsony kockázati besorolásban helyezkedik el. A kor előre haladtával, valamint a vérnyomás- és koleszterin értékek normálistól való eltérésével jutunk el az egyre nagyobb rizikót jelentő sárga, majd a piros mezőkbe.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: +1 °C

Ma fátyolfelhős vagy derült lesz az ég. A délies szél a Dunántúl nyugati felén megélénkül, helyenként meg is erősödik. Késő este -2 és +10 fok között várható a hőmérséklet, a szelesebb délnyugati vidékeken lesz enyhébb az idő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra