A szivárgó mitrális szívbillentyű korrekciójára szolgáló új módszer a legújabb tanulmány szerint biztonságos.
A tanulmány készítői a Percutaneous Transvenous Mitral Annuloplasty (PTMA) rendszer elnevezésű reverzibilis implantátumot tesztelték, amelyet katéterrel ültetnek be. A mitrális billentyű szabályozza a szívben a bal pitvarból a bal kamrába irányuló véráramot. Amennyiben a mitrális billentyű nem zár megfelelően, a vér visszafolyik a bal pitvarba. Ez az állapot súlyosbíthatja a meglévő szívelégtelenséget, vagy kongesztív szívelégtelenséghez vezethet - áll az Amerikai Szív Társaság sajtóközleményében.
A jelenleg alkalmazott mitrális billentyű korrekció során felnyitják a mellkast, és beteget szív-tüdő motorra teszik. Ez a módszer fokozza a szívroham és az agyérgörcs kockázatát a műtét alatt, csakúgy, mint az operáció utáni tüdő rendellenességek, szabálytalan szívritmus és fertőzés veszélyét.
A PTMA-rendszer megváltoztatja a mitrális annulus (a mitrális billentyűt körülvevő rostos gyűrű) alakját, és úgy gátolja a vér szivárgását, hogy lehetővé teszi a billentyű két vitorlájának szorosabb záródását.
"A szívelégtelenség előfordulása rosszabbodik, és tudjuk, hogy a kongesztív szívelégtelenség kimenetele súlyosabb, amikor mitrális rendellenesség alakul ki" - nyilatkozta a tanulmány szerzője, Dr. Stefan Sack, a müncheni Schwabing kórház kardiológiai osztályának vezetője.
A tanulmány 27 beteg részvételével készült, akik közül kilencen PTMA implantátumot kaptak. Ezek közül azonban négy eszközt szövődmények miatt el kellett távolítani. A 27 beteg körében nem következett be halálozás, szívroham, agyérgörcs illetve sürgősségi műtét, négyen legalább egy súlyos nemkívánatos eseményt szenvedtek, például tüdőgyulladást, ideiglenes veseelégtelenséget vagy folyadék felgyülemlését a szív környékén. A kutatók megállapították, hogy a PTMA-rendszert különféle anatómiai és betegség-specifikus okok miatt nem javasolják minden betegnek, és hangsúlyozták, hogy további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy az eszköz orvosi hatását meg lehessen határozni.
Animáció: HáziPatika.com