Piacvezető szívultrahang-készüléket helyeztek üzembe a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben a Teva Magyarország Zrt. szponzorálásával. Ennek segítségével pontosabb diagnózis készíthető bármely szívelégtelenségről.
A szívbillentyűk műanyag szervekkel való pótlása helyett növelhető a billentyűmegtartó műtétek száma, melyet a nagy pontosságú, 3 dimenziós képalkotást tesz lehetővé. Ezzel lecsökken a hamis diagnózisok aránya, egyszerűbbé, hatékonyabbá válnak a vizsgálatok. A készülék megközelítőleg 70 millió forintba kerülne, bár a felesleges korrektúra vizsgálatok elkerülésével idővel megtérülne az ára.
A szív élő ultrahangos képét egy 3 dimenziós, digitális téglatestben ábrázolja, így a téglatest egyik oldalára állítva a fókuszt, a szív egyes metszetei helyett szemből, jól láthatóan tudja ábrázolni annak képét, áramlási, nyomási viszonyait.
Az intézetben az átadás óta 12-ről 50 százalékra emelkedett azon műtétek száma, melyek lehetővé teszik a szív működésének helyreállítását, műanyag elemek beültetése és utólagos, hosszan tartó vérhígítás nélkül.
A készülék használata egyszerű, bár időigényes, de a szakemberek szerint elképzelhető, hogy akár asszisztensi síkon is megoldhatóvá válik a vizsgálatok elvégzése, így az orvosok más területen tudják kamatoztatni szaktudásukat az így szabaddá vált időben.
Animáció: HáziPatika.com
Kovács Nikolett