Szokások, amelyek károsíthatják a veséket

A veséknek fontos szerepük van egészségünk megőrzése szempontjából. Segítenek a vörösvérsejtek termelésében, a vérnyomás szabályozásában, a belső szervek méregtelenítésében, a felesleges folyadék eltávolításában, és kontrollálják a vérben az alapvető ásványi anyagok mennyiségét is. Éppen ezért lényeges, hogy minden olyasmit kerüljünk, amivel árthatunk az épségüknek.

A vesék egészsége érdekében nagyon fontos, hogy soha ne tartsuk vissza a vizeletünket, hanem mihamarabb menjünk el vécére, ha ingert érzünk. Ellenkező esetben a hólyagban maradó vizeletben gyorsan elszaporodnak a kórokozók, ami vesefertőzést, illetve inkontinenciát okozhat - írja a Brightside .

Kutatások szerint azoknál, akik mozgásszegény életmódot folytatnak és sokat ülnek, 30 százalékkal megnő a vesebetegség kockázata. Éppen ezért építsük be mindennapjainkba a rendszeres testmozgást, még akkor is, ha az csak 20-30 perc sétát jelent naponta. Fontos tisztában lenni azzal, hogy a túledzés sem egészséges, mert ilyenkor a túlterhelt izmokból elhalt szövetek kerülhetnek a véráramba, amelyek súlyos egészségügyi komplikációkhoz, például veseleálláshoz vezethetnek.

A túledzés a vesék szempontjából sem egészséges. Fotó: Getty Images
A túledzés a vesék szempontjából sem egészséges. Fotó: Getty Images

Arra is vigyázzunk, hogy ne vigyük túlzásba a különféle recept nélkül kapható fájdalomcsillapítók szedését. Ez is károsíthatja a veséinket, mégpedig azért, mert a bennük lévő anyagok ronthatják a vesék vérkeringését. Különösen azok legyenek óvatosak, akik már egyébként is vesebetegek.

Igyunk és aludjunk eleget

A megfelelő napi folyadékbevitel  szintén kritikus a vesék egészsége szempontjából, másfél-két liter vizet legalább igyunk meg naponta. Mindig ellenőrizzük a vizeletünket: ha a színe világossárga, akkor elég folyadékot vittünk be. Ügyeljünk arra is, hogy eleget aludjunk, mivel az alvás-ébrenlét ciklus és a vesék működése összefügg.

Legyünk mértékletesek a húsfogyasztással, mert az állati fehérjék túlfogyasztása miatt elsavasodhat a vérünk, és úgynevezett acidózis alakulhat ki, amely nemcsak súlyos emésztési problémákat, hanem krónikus vesebajt is okozhat. Testsúlykilogrammonként 1-1,6 gramm állati fehérjénél többet ne vigyünk be. A túl sok só és cukor fogyasztása szintén károsíthatja a veséket. A napi sóbevitel ne haladja meg a 3,75 grammot, a cukorbevitel pedig a 25-38 grammot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, éjszaka, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.