A nyári sebek kezelése

A nyári szünetben történik a legtöbb baleset a gyerekekkel, sajnos kevesen tudják, de a sebkezelés során különösen fontos a megfelelő fényvédelem, különben maradandó nyomok maradnak a bőrön.

A statisztikai adatok szerint a júniustól szeptemberig tartó időszakban történik a legtöbb baleset. A nyári hónapokban a gyerekek a sok szabadidő és a jó idő hatására felszabadultabbá, így óvatlanabbá is válnak. Az iskolaszünetben elkerülhetetlenek a sportbalesetek, de számtalan sérülés szerezhető be a parkokban, játszótereken, strandon és a háztartásban is. A lazuló fegyelem a higiénia területére is kihat, így fokozottan oda kell figyelni a megfelelő sebkezelésre.

Nyáron sokkal gyakoribbak a kisebb sérülések
Nyáron sokkal gyakoribbak a kisebb sérülések. Fotó: Getty IMages

A bőrön a sérülést követően seb alakul ki, horzsolás esetén a károsodás csekély mélységű, míg a vágott és metszett sebet általában erős vérzés kíséri. Szúrás esetén pedig a vérzés intenzitása függ az érintett területtől és a bőr vastagságától. Ilyenkor gyakran az éles, hegyes tárgy a bőrt akár fel is szakíthatja, de bizonyos esetekben a bőr eleve berepedezhet. Csípés, égés, de még a sebgyógyulás esetén is ügyelni kell az esetleges vakarás okozta további sérülésekre.

A viszketés egyedülálló dolog az emberi szervezetben, egy furcsa és sürgető érzés, mely miatt úgy érezzük, hogy meg kell vakarnunk egy adott területet. A szakemberek szerint a viszketés a fájdalommal áll közeli rokonságban - de miért is vakarózunk?

Függetlenül attól, hogy mechanikai behatás vagy hőhatás okozta, minden seb ellátása során a legelső lépés a fertőtlenítés, majd a megfelelő sebkezelés a gyógyulás elősegítése és a hegesedés elkerülése érdekében.

A megfelelő fényvédelem rendkívül fontos, az ilyen készítmények ugyanis megelőzik a bőr későbbi elszíneződését. A legjobbak, amelyek az UVA és UVB sugarak ellen egyaránt védenek, illetve segítik a bőr regenerálódását a sebgyógyulás minden szakaszában, távol tartva a kórokozókat és nyugtatva a sérülés helyét. Bizonyos tápanyagokkal (arginin, glutamin, omega-3-zsírsavak), nyomelemekkel (cink, réz) és vitaminokkal (C-, A-, E-, D-, K-vitamin) pedig tovább segíthető a sebgyógyulás.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra