Kiütéseket és hormonzavarokat is okozhat ez a gyógynövény

A szakértők óvatosságra intenek az ashwagandha (más néven álombogyó, indiai ginzeng vagy téli cseresznye) használatával kapcsolatban. A várandósok, a szoptató anyák, a gyermekek és májbetegek részére különösen nem ajánlják ezt a gyógynövényt.

Nem ajánlják az ashwagandha fogyasztását az európai hatóságok – hívta fel a figyelmet egyik Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. A német Szövetségi Kockázatértékelési Intézet (BfR) felhívására hivatkozva azt írták, bár a gyógynövényhez sok pozitív hatást társítanak, ezeket az állításokat még nem sikerült bizonyítani, és a lehetséges veszélyekről sincs elegendő információ.

ashwagandha bogyói és levelei
Nem ajánlják az ashwagandha fogyasztását az európai hatóságok. Fotó: Getty Images

Hadat üzennek az ashwagandhának?

Az EU szakértői a közelmúltban az ashwagandhát is felvették az olyan anyagok listájára, amelyeknek használatát véleményük szerint korlátozni kellene az étrend-kiegészítőkben. A BfR pedig friss állásfoglalásában intette óvatosságra a fogyasztókat, főként a várandósokat, a szoptató anyákat, a gyermekeket és májbetegségben szenvedőket.

Az ashwagandha (más néven álombogyó, indiai ginzeng vagy téli cseresznye) egy manapság igen népszerű gyógynövény, amely por, kapszula, csepp és tea formájában egyaránt kapható. A gyártók természetesen pozitív egészségi hatásúként hirdetik ezeket a termékeket, mint amik fokozzák a teljesítményt, csökkentik a stresszt és elősegítik a jobb alvást. A BfR szerint ugyanakkor ezeket a hatásokat még nem igazolták, a készítmények fogyasztásával járó egészségi kockázatokat pedig nem vizsgálták kellőképpen” – szögezték le.

Milyen mellékhatásokat okozhat?

Az ashwagandha-fogyasztás mellékhatásai közé egyebek mellett az alábbiakat sorolják:

  • emésztőrendszeri panaszok,
  • szédülés,
  • fejfájás,
  • álmosság,
  • bőrkiütések.

A fentieken túl ezek a készítmények befolyásolhatják az immunrendszert és az endokrin-rendszert, például a kortizol- és a vércukor-szintet, valamint a pajzsmirigy- és a nemi hormonokat is.

Egyébként a Nemzeti Gyógyszerészeti és Népegészségügyi Központ (NNGYK) élelmiszerekben és étrend-kiegészítőkben „alkalmazásra nem javasolt növények” listáján is szerepel az ashwagandha (Withania somnifera). A rendelkezés szerint ez a növény csak korlátozással használható, és a belőle készült termékeken fel kell tünteni, hogy „12 éves kor alatt nem fogyasztható”, illetve azt is, hogy „Terhesek és szoptató anyák nem használhatják”.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +15 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt borult idő várható, reggel, délelőtt csak délnyugaton, délután már inkább az ország északkeleti felén vékonyodhat, szakadozhat a felhőzet. Számottevő csapadék nem várható, de szitálás, gyenge eső akár több helyen is előfordulhat. Az Észak-Dunántúlon fordulhatnak elő élénk, erős lökések északnyugati irányból. A legmagasabb nappali hőmérséklet 13 és 19 fok között valószínű. Késő estére 9 és 14 fok közé csökken a hőmérséklet. A térségünk fölé helyeződő ciklon miatt továbbra is mind a hideg-, mind pedig a melegfrontra érzékenyek szervezetét megterheli az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra