Cukorbetegen így nyaraljunk

Cukorbetegként egy nyaralás vagy utazás megtervezése külön feladatot jelent, így például más és más előkészületeket igényel, ha a szabadság elsősorban pihenésből vagy inkább aktív programokból áll. Lássuk tehát, mi mindenre kell odafigyelni a tervezés során!

"Ha az év többi napján követjük a diétát, akkor nem ezen a pár napon fog múlni az egészségünk" - hogyan élvezhetik cukorbetegek biztonságosan egy nyári fesztivál alkoholtól sem mentes forgatagát? Részletek itt.

Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusának ajánlása szerint bárhova utazzunk is, mindenképpen tartsunk magunknál egy olyan kártyát, amely mind magyar, mind angol nyelven leírja a betegségünket és a kezelés típusát, a gyógyszerek pontos adagolását, a baj esetén értesítendő személy nevét, valamint a nyaralás alatti tartózkodási helyünket. Utazás előtt érdemes utasbiztosítást is kötni, felhívva a biztosítótársaság figyelmét arra, hogy a szerződés a cukorbetegségre is terjedjen ki.

Utazás autóval

Amennyiben autóval kelünk útra, időszakosan tartsunk kisebb pihenőket, amelyek alatt mozogjunk is egy keveset. Kerüljük a stresszes, megerőltető utakat, amelyek anyagcserekisiklást okozhatnak. Cukorbeteg sofőrként gondoljunk rá, hogy a vezetés is munka, amely energiát igényel. Ekkor is fontos tehát az időben étkezés, illetve ne hagyjuk ki a közti étkezéseket, azaz a tízórait és az uzsonnát sem. Hosszabb vezetésnél útközben is javasolt a vércukorszint ellenőrzése, ami vonatkozik az utasokra is cukorbetegség fennállása esetén.

Teendők a repülőn

Repülőgéppel utazás során, hosszabb út esetén a légitársaságot előre értesíteni kell a diétás étkezés szükségességéről. Európai utazás során 1-3 nappal korábban, interkontinentális járatoknál pedig rögtön a jegy megváltásakor. Mindig előfordulhat járatkimaradás vagy késés, ezért legyen ott a kézipoggyászunkban a következő étkezéshez szükséges élelem. Tilos a csomagban feladni a repülőgépre az inzulint és a hozzátartozó eszközöket, mivel a raktérben nagyon hideg van, emiatt az inzulinmolekulák tönkremennek, hatástalanná válnak.

Cukorbetegként fontos, hogy alaposan megtervezzük az utazást nyaraláskor
Cukorbetegként fontos, hogy alaposan megtervezzük az utazást nyaraláskor

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szállodában

Csoportos utazásnál érdeklődjünk előre az étkezések lehetőségeiről. Fontos rákérdezni, hogy a szálláson tudják-e biztosítani kívánt időben a megfelelő szénhidráttartalmú ételek elérhetőségét. Magyarországon az ételek megengedett szénhidráttartalmát grammban adják meg, külföldön inkább a "kicserélhető szénhidrátegységek" (CE, carbohydrat exchange) kifejezést használják. Ezek 10 gramm szénhidrátnak felelnek meg. Előfordulhat továbbá, hogy az úgynevezett kenyéregységet adják meg (BE, Brot Enheit), amely 12 gramm szénhidrátot takar.

Gyógyszeres kezelés mellett

Tablettával kezelt cukorbetegeknél fontos, hogy milyen gyógyszereket szednek, illetve azoknak milyen a hatásuk. Gondoljunk rá, hogy a több mozgás javítja az anyagcserét, a diéta betartása mellett pedig nem várható hipoglikémia . Gyógyszerekből vigyünk magunkkal a szükségesnél többet, hogy legyen nálunk tartalék a váratlan helyzetekre is. A cukorbetegség szövődményeire alkalmazott szerek is fontosak: ne hagyjuk abba szabadság esetén sem a szedésüket!

Mi a teendő inzulinos kezelés esetén?

Az utazás tervezésekor érdemes átbeszélni kezelőorvosunkkal az inzulinkészítményeinkkel kapcsolatos tudnivalókat. Nyaraláskor ugyanis fontos, hogy az inzulinos cukorbeteg pontosan ismerje saját inzulinjának gyártóját, nevét és hatását (bázis, gyors hatású, kevert) annak érdekében, hogy probléma esetén tájékoztatni tudja az őt ellátó egészségügyi személyzetet.

Ez esetben is legyen nálunk mindig az éppen szükségesnél nagyobb mennyiségű inzulin a váratlan helyzetekre. A tartalékinzulint tartsuk külön csomagban, így ha elveszne az eredeti adag, akkor sem kerülünk nagy bajba. Vigyünk magunkkal továbbá tartalékba Pent és az inzulinbeadáshoz Pen-tűt. Lehetőség szerint legyen glükagoninjekció is készenlétben, amely az eszméletvesztéssel járó súlyos hipoglikémia elhárítására szolgál. Jó, ha a hozzátartozók ismerik ennek alkalmazását. Érdemes továbbá megemlíteni, hogy hányinger, hányás, hasmenés esetén még fontosabb a vércukorszint rendszeres ellenőrzése. Ha nem tudjuk étellel bevinni a szükséges mennyiségű szénhidrátot, próbálkozzunk folyadékokkal, ehhez pedig adjunk kis mennyiségű, gyors hatású inzulint.

Utazás során, ha időzónákon is áthaladunk, mindenképpen beszéljük meg a kezelőorvossal a szükséges teendőket. Általános szabályként elmondható, hogy amennyiben az utazás keletről nyugatra történik (például Európából az Egyesült Államokba), az ébrenlét ideje megnövekszik. Ilyenkor 6 óránként gyors hatású inzulin adása javasolt, a bázisinzulin átmeneti kihagyásával. Megérkezés után az ottani idő szerinti életritmushoz alkalmazkodva térjünk vissza az eredeti inzulinadagoláshoz. Természetesen ilyenkor is fontos a rendszeres vércukorkontroll, valamint az értékeknek megfelelően az inzulinadag módosítása.

További hasznos tanácsok a szakembertől:

  • Mindig tartsunk magunknál néhány szem szőlőcukrot és diétás kekszet.
  • Javasolt, hogy hányinger,szédülésmérséklésére szolgáló gyógyszer is legyen mindig nálunk.
  • Figyelemmel kell lenni a társbetegségekre is:magas vérnyomásesetén például ne tartózkodjunk nagy melegben, illetve kerüljük a meleg fürdőket is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Északon, északkeleten napos, valamint ködös tájak egyaránt lehetnek, a köd helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra