A cukorbetegség kezelésének négy alappillére van. Az első az egészséges táplálkozás, és ha kell, a megfelelő gyógyszerek szedése, a második a testmozgás, a harmadik pedig az ellenőrző vizsgálatok rendszeres elvégzése. Ha gyógyszerekre van szükség, fontos, hogy a betegek betartsák az orvosi utasításokat, csak így érhető el, hogy a vércukorszint normalizálható legyen.
A gyógyszerek szedését nem szabad abbahagyni akkor sem, ha a páciens jobban érzi magát – az ugyanis nem azt jelenti, hogy meggyógyult, hanem azt, hogy jól sikerült a gyógyszerezés beállítása. Önhatalmúlag sem szabad változtatni a kezelés mikéntjén, minden módosításról ki kell kérni az orvos véleményét. Ugyanígy fontos a vércukorszint rendszeres ellenőrzése, a rendszeres kontrollokon való részvétel, mellette pedig az évente történő szemészeti és fogászati vizsgálat.
A testmozgás az egyik legjobb gyógymód a cukorbetegség ellen. Napi fél óra testmozgás – például séta, gyaloglás, kocogás, futás, kerékpározást – már sokat segít, köszönhetően annak, hogy így a szervezet elégeti a fölösleges testzsírt, segíti a testsúly szinten tartását. Mindez csökkenti a vérnyomást is, segít megelőzni, hogy a szívet és az érrendszert további betegségek is terhelni kezdjék. Az ugyanakkor fontos, hogy a betegek csak akkor kezdjenek sportolni, ha vércukorszintjük már egyensúlyban van, ha nem magas a vérnyomásuk, nincsenek szívpanaszaik és nem lázasak. Sokat segíthet az is, ha a sporttársak közt van olyan, aki tud a cukorbetegségről, és segíteni tud, ha az érintett vércukra valami miatt mégis hirtelen leesne.
A cukorbeteg étrend alig különbözik a nem cukorbetegeknek ajánlott, kiegyensúlyozott étrendtől. Azaz esetükben is 50 százalék szénhidrátot, 20 százalék fehérjét és 30 százalék zsírt tartalmaz az ideális menü. Természetesen, ha valakinél már jelentkeztek a cukorbetegség szövődményei, például a veséjét károsította a diabétesz, akkor a fehérjék mennyiségét csökkenteni kell.
Kezelés helyett gyógyítás?
Ugyan a labilis anyagcseréjű, nehezen beállítható vércukorszintű cukorbetegeknek hatalmas segítséget jelentenek az inzulinpumpák, ezzel a korszerű megoldással pedig csökkenthető a hipoglikémiás rohamok száma, maga a betegség máig nem gyógyítható. Az viszont még így is komoly előrelépést jelenthet, ha megjelenik az már beharangozott intelligens kontaktlencse, amely valós idejű adatok küld a vércukorszint-változásról a beteg mobilkészülékére, ezzel is segítve a vércukorszintek folyamatos monitorozását. Nem kell már sokat várni a mesterséges hasnyálmirigyre sem, egyre biztatóbb hírek érkeznek erről a megoldásról is.
Az amerikai Élelmiszer-biztonsági és Gyógyszerészeti Hivatal (FDA) tavaly már engedélyezett is egy olyan "mesterséges hasnyálmirigyet" , amely ha a vércukorszint ezt indokolja, átmenetileg teljesen leállítja az inzulin beadást. Az igazi áttörést azonban az jelentheti, ha a Harvard Egyetem idén őszi eredményeit kamatoztatni tudják a gyakorlatban is - az ugyanis már a cukorbetegség gyógyítását, nem pedig kezelését jelentené. Az egyetem kutatócsoportjának sikerült őssejtekből százmilliós nagyságrendben vércukorszintet szabályozó, inzulintermelésért felelős béta-sejteket előállítaniuk (ezek azok a sejtek, amelyeket az 1-es típusú cukorbetegségnél az immunrendszer elpusztít). Ebben nem az az újdonság hogy sikerült ilyesmit őssejtekből létrehozniuk, hanem az, hogy ezt százmilliós nagyságrendben tették. Ez ugyanis a jövőben akár megoldást is jelenthet azoknak a cukorbetegeknek, akik eddig inzulinadagolásra szorultak.