Aki diabéteszben szenved, már megszokhatta, hogy a környezetében élőknél sokkal körültekintőbbnek kell lennie az étrendjét illetően. Egy friss kutatás szerint viszont nemcsak az nem mindegy, mit eszünk, hanem az sem, hogyan rágjuk meg az ételt, ha 2-es típusú cukorbetegként javítanánk vércukorszintünket - írja a Medical Daily.
A fogak és a rágási funkció befolyásolta a vércukorértékeket
A PLOS ONE című folyóiratban megjelent tanulmányt jegyző tudósok 94 főt vontak be a kutatásukba. A kutatási alanyok közül mindenki 2-es típusú cukorbetegségben szenvedett, és egy isztambuli kórház ambulanciáján vizsgálták őket. A kontrollcsoport olyan személyekből állt, akiknek erősebb volt az okklúziós megtámasztása. Ez, mint a MedicalDaily fogalmaz, arra utal, ahogyan a fogak felsorakoznak a harapás kialakításához és érintkeznek egymással, hogy segítsék az étel hatékony rágását. A vizsgálati csoportban a fogak egy részének vagy egészének hiánya miatt voltak rágási nehézségek.
A kontrollcsoport vércukorszintje 7,48, míg a tesztcsoporté 9,42 volt. Tehát a tudósok összességében arra jutottak, hogy jelentősen alacsonyabb volt a vércukorszintje azoknak a kutatási alanyoknak, akiknek a fogazata és a rágási funkciója is rendben volt, azokhoz viszonyítva, akik csökkent rágási funkcióval rendelkeztek. A megfelelő rágás képessége és a fogak egészsége tehát kulcsszerepet játszhat a 2-es típusú diabétesz jobb menedzselésében.
Fontos lehet például az is, hogy alapos rágással több rosthoz juthatunk hozzá, amelyek segíthetnek csökkenteni a vércukorszintet. Érdemes tehát legalább 30-szor összerágni minden falatot, mielőtt lenyeljük. Számos egyéb előnyön túl, mint a puffadás elmúlása, a székrekedés vagy a fejfájás elkerülése, még a vércukorszintünk is jobb értékeket mutathat.