Egyszerű módszerrel javítható a cukorbetegek vércukorszintje

Egy friss tanulmány szerzői szerint a rágásnak is igen fontos szerepe lehet abban, hogyan alakul a 2-es típusú cukorbetegek vércukorszintje.

Aki diabéteszben szenved, már megszokhatta, hogy a környezetében élőknél sokkal körültekintőbbnek kell lennie az étrendjét illetően. Egy friss kutatás szerint viszont nemcsak az nem mindegy, mit eszünk, hanem az sem, hogyan rágjuk meg az ételt, ha 2-es típusú cukorbetegként javítanánk vércukorszintünket - írja a Medical Daily.

A fogak és a rágási funkció befolyásolta a vércukorértékeket

A PLOS ONE című folyóiratban megjelent tanulmányt jegyző tudósok 94 főt vontak be a kutatásukba. A kutatási alanyok közül mindenki 2-es típusú cukorbetegségben szenvedett, és egy isztambuli kórház ambulanciáján vizsgálták őket. A kontrollcsoport olyan személyekből állt, akiknek erősebb volt az okklúziós megtámasztása. Ez, mint a MedicalDaily fogalmaz, arra utal, ahogyan a fogak felsorakoznak a harapás kialakításához és érintkeznek egymással, hogy segítsék az étel hatékony rágását. A vizsgálati csoportban a fogak egy részének vagy egészének hiánya miatt voltak rágási nehézségek.

rágás, étkezés
A rágásnak fontos hatása van a vércukorszintre. Fotó: Getty Images

A kontrollcsoport vércukorszintje 7,48, míg a tesztcsoporté 9,42 volt. Tehát a tudósok összességében arra jutottak, hogy jelentősen alacsonyabb volt a vércukorszintje azoknak a kutatási alanyoknak, akiknek a fogazata és a rágási funkciója is rendben volt, azokhoz viszonyítva, akik csökkent rágási funkcióval rendelkeztek. A megfelelő rágás képessége és a fogak egészsége tehát kulcsszerepet játszhat a 2-es típusú diabétesz jobb menedzselésében.

Mi lehet az összefüggés? Arról már számos cikk született, hogy több okból is érdemes az ételt jól megrágni.

Fontos lehet például az is, hogy alapos rágással több rosthoz juthatunk hozzá, amelyek segíthetnek csökkenteni a vércukorszintet. Érdemes tehát legalább 30-szor összerágni minden falatot, mielőtt lenyeljük. Számos egyéb előnyön túl, mint a puffadás elmúlása, a székrekedés vagy a fejfájás elkerülése, még a vércukorszintünk is jobb értékeket mutathat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra