Gyógyszerek 2-es típusú cukorbetegeknek

A diabétesz kezelésében ma már számos modern gyógyszer nyújt segítséget, biztosít személyre szabott terápiát. E készítményeknek köszönhetően könnyebben kontrollálható a betegség.

Cukorbetegség esetén a szervezet nem termeli, vagy nem hasznosítja megfelelően az inzulin hormont. Ez egy krónikus állapot, nem gyógyítható, a kezelés lényege a súlyos szövődmények, a tartós egészségromlás megelőzése, kivédése. A diabétesz legmodernebb terápiái és az ehhez szükséges eszközök itthon is elérhetők, ám az életmód kiemelt szerepet kap a cukorbetegség kezelésében. A terápia sikere nagymértékben függ a táplálkozástól, a mozgástól, ugyanakkor a genetikai tényezők, a túlsúly és a stressz is befolyásolja azt.

A 2-es típusú cukorbetegség idővel súlyosbodhat, az életkor, a hormonális változások, a stressz és az inzulintermelés lassulása hatással van a cukorháztartás szabályozására, kontrolljára. A vércukorszint egyensúlyban tartásához a megfelelő diéta és életmódváltás mellett az idő múlásával gyógyszeres kezelésre is szükség lehet. Ám az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás így is a kezelés alappillére marad.

A rendszeres testmozgás és sport hatására jobban hasznosul az inzulin
A rendszeres testmozgás és sport hatására jobban hasznosul az inzulin

Tabletták a megfelelő vércukorszintért

A vércukorszint csökkentését szolgáló tabletták segítenek, hogy a szervezet jobban hasznosítsa az általa termelt inzulint. A cukorbetegség kezelésére többféle gyógyszer is alkalmazható, ezek különböző módon csökkentik a vércukorszintet. Hatóanyaguk alapján különböző gyógyszerosztályokba, kategóriákba sorolhatók.

A biguanidok olyan készítmények, amelyek csökkentik a májból a cukor kiáramlását a vérbe, így csökkentve a vércukorszintet, az izomsejtek így könnyebben felhasználják a működésükhöz szükséges cukrot. Sokszor alkalmazzák más készítményekkel kombinálva is. Leggyakoribb mellékhatásuk az étvágytalanság, émelygés, gyomorbántalmak és hasmenés. Ezek elkerülésére célszerű fokozatosan növelni a dózisokat a terápia során.

Tiazolidindionok (TZD-k) vagy glitazonok lehetővé teszik, hogy a szervezet hatékonyabban használja fel a saját inzulinját, ezáltal több cukor kerül az izomsejtekbe, kevesebb marad a véráramban. Mellékhatásként felléphet súlygyarapodás és fokozott vízvisszatartás. Szívelégtelenség, szívinfarktus, májbetegség, terhesség vagy szoptatás esetén nem alkalmazható.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szulfanilureák több inzulin termelésére késztetik a hasnyálmirigyet, ezáltal csökkentik a vércukorszintet. A bevitt táplálékkal nem arányos, nagyobb adag bevétele alacsony vércukorszintet (hipoglikémiát) okozhat. Mellékhatásként súlygyarapodás fordulhat elő.

Az alfa-glükozidázgátlók emésztés során lassítják a szénhidrátok lebontását, így a glukóz lassabban jut a véráramba. A legfőbb mellékhatások: puffadás és fokozott gázképződés.

A prandiális glukózregulátorokat vagy meglitinideket étkezés közben kell bevenni. A vércukorszint szabályozása érdekében közvetlenül az étel elfogyasztása után gyors inzulin-elválasztást idéznek elő. Lehetséges mellékhatás az enyhe hipoglikémia, melyet émelygés, hányás, hasmenés és gyomorégés kísérhet.

A dipeptidil-peptidáz 4 (DPP-4) gátlók a gyógyszerek a bélbe került tápanyagok emésztése során termelődő bélhormonok, az úgynevezett "incretinek" vérszintjét emelik, amelyek a hasnyálmirigyet több inzulin termelésére késztetik étkezés után, amikor a vércukorszint magasabb. Ez a gyógyszer csak 2-es típusú cukorbetegség esetén alkalmazható. Kisebb az esély a hipoglikémiára, és nem növelik a testsúlyt.

GLP-1 analóg és receptor agonista terápia

Új, korábban itthon nem alkalmazott gyógyszercsoport. E készítmények már említett "incetin" hormonok leghatásosabb képviselőjéhez, a GLP-1-hez hasonló szerkezetűek, annak hatását erősítik a szervezetben. Bár e gyógyszereket az inzulinkezeléshez hasonlóan, beadó tollal kell a szervezetbe juttatni, mégsem inzulinról van szó. Hatásukra jelentősen fokozódik az inzulin termelése a hasnyálmirigyben, így csökken a vércukor szintje. Hatásmechanizmusa a vércukorszint mértékétől függ, magasabb érték esetén több, alacsonyabb vércukorszint esetén kevesebb inzulin termelődik, így hipoglikémia kialakulásától sem kell tartani. Előnyük, hogy lassítják a gyomor ürülését, csökkentik az étvágyat, így a kezelés során a testsúly is kontroll alatt tartható.

Nátrium-glükóz kotranszporter (SGLT-2) gátlók

Az SGLT2 serkenti a glükóz transzportját a vesetubulus sejtmembránján keresztül, így lehetővé teszi a glükóz visszaszívódását a véráramba. Egészséges egyéneknél tulajdonképpen az összes filtrált glükóz visszaszívódik az un. proximális vesetubulusokban. Cukorbetegeknél az SGLT2 túlzott expressziója figyelhető meg, és a vese általi glükóz-visszaszívás még fokozottabb lehet.

Az SGLT2 gátlása mérsékli a glükóz visszaszívódását a vesetubulusokból, ez a vizelettel történő glükóz-kiválasztáshoz, kalóriavesztéshez és fokozott vizelet-kiválasztáshoz vezet.

Attól még, hogy valaki cukorbeteg, korántsem biztos, hogy diabéteszének következménye a jelentkező rosszullét, ezért minden esetben az észlelt tünetekből kell kiindulni - hívja fel a figyelmet Győrfi Pál, az OMSZ kommunikációs és PR igazgatója.

A klinikai vizsgálatok és a terápiás gyakorlat adatai a vércukorszintek szignifikáns javulását, szignifikáns testsúlycsökkenést és a szisztolés vérnyomás szignifikáns csökkentését is igazolják. Mindenkinél más gyógyszer válik be, és gyakran előfordul, hogy többféle tablettatípust és azok kombinációit alkalmazzák. A szakemberek az életmód és az általános egészségi állapot függvényében döntenek arról, hogy az érintettnek melyik gyógyszer a legmegfelelőbb. Mivel a 2-es típusú cukorbetegség idővel változik, így módosulhat az alkalmazott gyógyszer típusa és adagja is. A különféle gyógyszerek eltérően a hatnak, de akkor leghatékonyabbak, ha az előírásoknak megfelelően alkalmazzák őket.

Forrás: Diabet.hu, Magyar_orvos.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: +1 °C

Ma fátyolfelhős vagy derült lesz az ég. A délies szél a Dunántúl nyugati felén megélénkül, helyenként meg is erősödik. Késő este -2 és +10 fok között várható a hőmérséklet, a szelesebb délnyugati vidékeken lesz enyhébb az idő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra