Időben történő felismerés és megfelelő kezelés nélkül az inzulinrezisztencia 2-es típusú cukorbetegséggé alakulhat. Éppen ezért nem árt ismerni azokat a jeleket, amelyek esetleg az IR jelenlétére utalhatnak. Az alábbiakban a leggyakoribb árulkodó tüneteket mutatjuk be a Health.com összefoglalója alapján.
Magas vércukorszint
A magas vércukorszint – orvosi kifejezéssel hiperglikémia – a vér magas glükózszintjét jelenti. Ez gyakran az inzulinrezisztencia egyik első jele.
Magas koleszterin
Az inzulin szerepet játszik a zsírok és a koleszterin felhasználásának és tárolásának szabályozásában is. Egy egyszerű vérvizsgálattal kimutatható, hogy magas-e a koleszterinszintünk. Amennyiben a teszt eredményeként emelkedett trigliceridszintet, megnövekedett LDL-koleszterin-szintet, vagy csökkent HDL-koleszterin-szintet állapítanak meg, az akár inzulinrezisztenciára is utalhat.
Hízás
A túlzott inzulintermelés arra ösztönözheti a szervezetet, hogy a normálisnál több zsírt raktározzon el, különösen a derék környékén. A hasi hízás ezért gyakran összefügg az inzulinrezisztenciával.
Állandó fáradtság
A fáradtság az inzulinrezisztencia egyik jellemző tünete. Ez az állapot ugyanis befolyásolja, hogy a sejtek milyen hatékonyan alakítják a glükózt energiává. Ha a szervezet küzd a glükóz hatékony felhasználásával, az az energiaszint csökkenéséhez és állandó fáradtsághoz vezet.
Az IR nagyobb arányban érinti a nőket, mint a férfiakat. Mivel a probléma számos nőgyógyászati és endokrinológiai gondot okozhat, az IR-es nők gyakran aggódnak amiatt, hogy nem lehet majd természetes úton gyermekük. De vajon jogos ez a félelem? Szakemberrel beszélgettünk.
Gyakori vizelési inger
A gyakori vizeléssel a szervezet a felesleges glükóztól próbál megszabadulni. Ilyenkor a vesék nagyon keményen dolgoznak, hogy eltávolítsák a túlzott mennyiségű cukrot a vérből.
Fokozott szomjúság
Mivel a véráramban lévő felesleges cukor miatt gyakrabban járunk mosdóba, a sűrű vizeletürítéssel több folyadékot veszítünk. Emiatt az IR-esek gyakran egész nap szomjasnak érzik magukat, hiszen a szervezetük folyamatosan azt jelzi, hogy pótolni kellene a fokozott vízveszteséget.
Bőrelváltozások
Inzulinrezisztencia esetén az is gyakori, hogy a bőr bizonyos részei – például a hónalj vagy a nyak területei – elszíneződnek, sötétebbé válnak. Ezt az állapotot acanthosis nigricansnak nevezik.
Lábak bizsergése
A láb bizsergése is az inzulinrezisztencia egyik gyakori tünete. A magas vércukorszint ugyanis könnyen idegkárosodást okozhat a végtagokban – ez okozza a bizsergő, zsibbadó vagy tűszúrásszerű érzést.