A cukorbetegség igen sok szövődményt vonhat maga után, hiszen a tartósan magas glükózszint az egész szervezetre komoly hatással van. Ilyen például a diabéteszes neuropátia, mely az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek zavarát jelenti. Ennek egyik jellemző tünete a fájdalom, később a csökkent érzékelés vagy érzékkiesés, bizsergés, hangyamászásra hasonlító érzés, zsibbadás. Bár a diabétesszel küzdők számára ez a probléma nem ismeretlen, mégis sokan nem tulajdonítanak nagy jelentőséget annak, ha úgy szereztek egy sérülést, hogy az fel sem tűnt nekik. Pedig már az első panaszok megjelenésekor érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis kezeletlen esetben akár fekélyhez illetve diabéteszes lábhoz is vezethet a zavar. Ez utóbbi a cukorbetegség összetett szövődményei miatt alakul ki, legrosszabb esetben pedig az adott végtag amputálását vonhatja maga után.
A diabéteszes láb tünetei:
- csökkent fájdalom- és hőérzet
- a láb bőrének kiszárazása, hámlása
- nehezen gyógyuló sebek
- a láb ízületei deformálódnak
- bőrkeményedés, tyúkszem
- bizonytalan járás
Mi történik a vizsgálaton?
Amennyiben egy cukorbeteg azt tapasztalja, hogy nem jelzi fájdalom a sérüléseit, úgy nagyon fontos, hogy mihamarabb forduljon orvoshoz. A szakember a vizsgálat során alaposan átnézi a lábakat sebek, elváltozások után kutatva, majd különböző tesztek segítségével ellenőrzi többek között a reflexeket, a verejtékelválasztást, a vibrációérzetet, a tapintó funkciókat, a perifériás pulzust és a hőérzetet is.
"Amennyiben bebizonyosodik az állapot megléte, úgy megfelelő terápiával elkerülhető a betegség romlása. Ennek keretein belül a legfontosabb a vércukorszint beállítása, a fájdalomcsillapítás, speciális cipő és talpbetét viselése, hidratálás, valamint a rendszeres otthoni önellenőrzés. Amennyiben már fekély is kialakult, úgy csakis komplex terápia vezethet eredményre sebész, diabetológus, dietetikus, angiológus ortopéd orvos és bőrgyógyász bevonásával" - mutatott rá dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.