Több alkalommal szűrt ki rosszindulatú daganatot a mesterséges intelligenciával (MI) feljavított diagnosztika, mint a sokéves tapasztalattal bíró szakorvosok, akiknek egyébként ez a módszer csaknem a felére csökkentette a munkáját – számolt be a CNN a svédországi Lund Egyetem új kutatásáról. Ez persze nem jelenti azt, hogy az orvosokat egyhamar gépekkel helyettesítenék majd, hiszen még sok kutatásra van szükség.
A The Lancet Oncology című folyóiratban közzétett tanulmányban a kutatók azonban azt mindenképp kiemelik, hogy a mesterséges intelligencia biztonságosan alkalmazható a mellrák felismerésében, és ennek segítségével orvosok a jelenleginél is hatékonyabbá tehetik a rák felismerését.
Az orvoshiányon is enyhíthet a felfedezés
A kutatók több mint 80 ezer svéd nő felvételeit vizsgálták, akik 2021 áprilisa és 2022 júliusa között estek át mammográfián. A nők felét olyan csoportba sorolták, amelyben a mesterséges intelligencia olvasta ki a mammográfiás felvételt, mielőtt azt egy radiológus elemezte volna. A másik csoport felvételeit két radiológus vizsgálta meg, az MI használata nélkül. A vizsgálatban részt vevő valamennyi radiológus nagy tapasztalattal rendelkezőnek számított.
Mint kiderült, abban a csoportban, ahol a felvételeket egy radiológus az MI segítségével vizsgálta meg, 20 százalékkal több rákos megbetegedést fedeztek fel, mint amelyikben nem kérték a technológia segítségét. Azt ugyan már korábbi kutatások is igazolták, hogy a mesterséges intelligencia hasznos lehet a mellrák kockázatának előrejelzésében is, ez azonban az első olyan tanulmány, amely összehasonlítja a mesterséges intelligenciával támogatott mellrákdiagnózist a csak szakemberek által felállított diagnózissal.
Az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság szerint egyébként Európában és az Egyesült Államokban is hiány van radiológusokból. Ha a további kutatások azt mutatják, hogy ez a technológia valóban működik, ez segíthet enyhíteni az orvoshiányt.