A hepatitis C vírussal fertőzött betegek szervezetében nagyobb eséllyel alakul ki non-Hodgkin limfóma - derül ki egy amerikai kutatásból.
Régóta ismert, hogy a vírus krónikus hepatitist, májgyulladást, májzsugorodást és májrákot okozhat, az új kutatás eredményei azonban azt mutatják, hogy kapcsolatba hozható a limfóma kialakulásával is.
Az orvosok a veteránok ügyével foglalkozó szervezet adatait vizsgálták át. A kezeltek közülük 146 ezer hepatitis C-vel volt fertőzött, 572 ezret viszont nem érintett a betegség.
A kutatásban résztvevő, hepatitis C-vel fertőzött betegeknél 20-30 százalékkal nagyobb eséllyel alakult ki a non-Hogdkin limfóma.
A nyirokrendszert támadja
A betegség a nyirokrendszer sejtjeit, a fehérvérsejteket, vagyis a limfocitákat érinti: a kórban szenvedőknél a limfociták rákos sejtekként kezdenek viselkedni, vagyis ellenőrizetlenül osztódnak és növekednek.
A tudósok emellett azt találták, hogy a hepatitis C-fertőzöttség megháromszorozta egy másik, nagyon ritka limfóma, a Waldenstrom-féle makroglobulinémia létrejöttének veszélyét.
A rák és az egyéb betegségek kialakulásának kockázata a hepatitis C antivírusos készítményekkel való kezelésével csökkenthető - állítják az orvosok.
Néhány ellen van védőoltás
A kutatás alanyai csak a veteránkórházak betegei közül kerültek ki, legtöbbjük fehér férfi volt. Azok, akiket C típusú hepatitisszel diagnosztizáltak, általában a vietnámi háború idején szolgáltak a seregben.
A jelentés szerzői szerint ezért lehetséges, hogy más betegeknél, például akiknek nincsen katonai múltjuk, más a kapcsolat a hepatitis C és a rák kialakulása között.
Világszerte minden ötödik rákos megbetegedés oka vírusfertőzés, amelyek egy része védőoltással megelőzhető. Ilyen például a hepatitis B, amely növelheti a májrák kockázatát, vagy a humán papillómavírus, amely egyebek mellett méhnyakrákot okozhat.