Meglepő szövetségesre bukkantak angol kutatók a rák elleni küzdelemben: a megfázásért felelős vírusok egyike, a Coxsackie vírus megtámadta a hólyagrákos sejteket. Egy betegben teljesen felszámolta a tumorsejteket, 14 másikban pedig bizonyítottan károsította azokat. A Surrey Egyetem kutatói szerint a felfedezés újfajta kezelések előtt nyithat utat, amelyek meggátolhatják a daganat kiújulását is.
Felhívják az immunrendszer figyelmét a daganatra
A hólyagrák a húgyhólyag falából (legtöbbször a hólyagot belülről beborító nyálkahártyából) kiinduló daganat. Közel háromszor annyi férfit érint, mint nőt, sok esetben pedig valamilyen foglalkozási ártalom is szerepet játszik a kialakulásában - megfigyelések szerint a széniparban és vegyiparban dolgozók nagyobb arányban szenvednek tőle. Az Egyesült Királyságban évente közel tízezer új esetet azonosítanak, Magyarországon az Országos Onkológiai Intézet Rákregiszterének legutolsó, 2015-ös adatai szerint körülbelül 3500 embert érint ez a daganattípus.
Az egyetem kutatói alternatív kezelési módokat vizsgálva tették a meglepő felfedezést. A kutatásban 15 páciens vett részt, akik vállalták, hogy egy héttel a tumort eltávolító műtét előtt a náthavírust tartalmazó készítményt is tesztelik rajtuk. A szövettani vizsgálatot követően kiderült, hogy a készítmény valóban hatásos volt, a vírus ugyanis célzottan a daganatsejteket támadta meg. A pusztítást igazából a szervezetünk védelmi rendszere végzi, a vírus csak megjelöli a célpontokat úgy, hogy a rákos sejtbe jutva magához vonzza az immunsejteket. Ez különösen fontos lehet a hólyagrák esetében, a test ezen területén ugyanis nem működik ilyen immunreakció.
Az eredmények szerint mind a 15 betegben hatásos volt a kezelés, egy páciensben pedig teljesen felszámolták a fejlődő tumort. A kutatók bizakodnak az eredmények láttán, és nagyobb esetszámú kísérletben is kipróbálnák a vírus daganatellenes hatását.
Forrás: BBC