- Önök a mi hírnökeink, akik jelenlétükkel bizonyítják, hogy a rák gyógyítható, a diagnózis nem egyenlő a halálos ítélettel - mondta a több mint háromszáz fős hallgatóságának dr. Bodoky György onkológus főorvos szombaton, a nemzeti rákellenes napon. - Falakat törtünk át az elmúlt tíz évben, a legújabb, célzott terápiákkal hétszeresére nőtt a rákbetegség átlagos túlélési esélye, a pontos diagnózis, a jól kiválasztott kezelés ma - daganattípustól függően - húsz-ötven százalékkal javíthatja a túlélés esélyeit - mondta a főorvos. Csak egyetlen példa: ma az egyik leggyakoribb, s leginkább megelőzhető daganattípus a vastag- és végbéldaganatok.
Ezek túlélési esélye, még akkor is, ha későn diagnosztizálják, öt hónapról 25 hónapra nőtt. Ma ebben a ráktípusban évente ötezren halnak meg, s közülük négyezret a korai felismerés esetén biztosan meg lehetne menteni. Franciaországban például sikerült az áttörés: elérték, hogy az esetek csaknem hatvan százalékát még kezdeti stádiumban felfedezik.
A gyógyulási esélyeket Magyarországon legfeljebb becsülni lehet, azt is csak egyes típusokra nézve. - Az esély, legalább harminc százalékban, a betegek hozzáállásán múlik - állítja Rohánszky Magda, pszichoonkológus, a Tűzmadár rehabilitációs program vezetője. Szerinte ugyanis a betegség gyakoribb azoknál, akik nemigen állnak ki magukért, zárkózottak, s nem beszélnek a gondjaikról. A passzivitás, beletörődés, ami inkább a férfibetegekre igaz, jelentősen rontja a gyógyulási esélyeket.