Brit kutatók kifejlesztették az emberi melldaganat háromdimenziós modelljét egy laboratóriumban. Mindez új távlatokat adhat a kezelésnek.
A normál emberi sejtekből és tumorsejtekből felépülő modell segíthet annak felkutatásában, hogy miként fejlődik a melldaganat a kezdeti stádiumban.
A kutatók most laboratóriumi körülmények között "növesztik" a daganatot. Mindez sokkal pontosabb képet adhat, mint egy szövetminta vizsgálata.
A kutatók háromféle sejtet tenyésztettek ki normál és rákos emlőszövetekből. Egy kollagénzselé felhasználásával pedig háromdimenziós struktúrát hoztak létre belőlük. Így a sejtek hasonlóan szerveződnek, mint a természetes úton kifejlődött daganatban.
Felfedezték azt is, hogy a sejtek egyik típusa, ha egészséges szövetből nyerték, képes arra, hogy meggátolja a rákos sejtek növekedését. A tulajdonság azonban a rákos sejtekben már nincs meg.
Elképzelhető, hogy a felfedezés szükségtelenné teszi az állatkísérleteket a kutatásban - állítják a Londoni Egyetem munkatársai.
Az egyre fejlettebb diagnosztikai eljárásoknak köszönhetően már korai stádiumban felfedezhető a mellrák. A modell pedig új távlatokat adhat a kezelésnek - állítják a kutatók.