Amikor a gyermekkori rák túlélői szexuális kihívásokkal szembesülnek

A gyermekkori rákok a daganatok változatos csoportját képviselik, és a kezelések fejlődésének köszönhetően a túlélési arány is jelentősen javult. Ma a fejlett országokban rákkal diagnosztizált gyermekek több mint 80-85 százaléka életben marad, és a felnőttkorba léphet. A túlélés növekedése azonban új kihívásokat okozott.

Az általános népességhez képest a gyermekkori rákot túlélők jelentősen nagyobb kockázatnak vannak kitéve a korai halálozásnak, a másodlagos rák kialakulásának, valamint a betegségükből vagy annak kezeléséből eredő különböző hosszú távú klinikai és pszichoszociális problémáknak. – írja a medscape.com.

A szexuális diszfunkció is gyakori és jelentős késői hatás, melyről tabu jellege miatt kevés alkalommal beszélnek. A rák és annak kezelése által okozott zavarok megzavarhatják a normális fiziológiai és pszichológiai fejlődést, ami a szexuális funkció problémáihoz vezethet. Az egészség ebből a szempontból kritikus, mivel nemcsak a fizikai jólétet, hanem a pszichoszociális, és érzelmi egészséget egyaránt befolyásolja. A szexuális működés magában foglalja a vágyat, az izgalmat, orgazmust, és a szexuális örömöt is.

A gyermekkori ráktúlélők sokszor számolnak be szexuális problémákról. Fotó: Getty Images
A gyermekkori ráktúlélők sokszor számolnak be szexuális problémákról. Fotó: Getty Images

Ahogy a túlélők elérik a serdülő- vagy felnőttkort, gyakran szembesülnek szexuális és reproduktív problémákkal. Egy nemrégiben készült áttekintés célja az volt, hogy összefoglalja a szexuális funkciókkal kapcsolatos meglévő kutatásokat. Az áttekintő tanulmány 22 közzétett tanulmányt tartalmazott, amelyek 2000 és 2022 között készültek.

A legtöbb túlélő átlagosan 29-30 éves korban érte el a pszichoszexuális fejlődés minden kulcsfontosságú szakaszát. Bár néhány mérföldkövet a szokásosnál később éltek át, mégis úgy érezték, hogy a megfelelő időben történt velük minden.

A 17-39 évesek vizsgálatában körülbelül egyharmaduknak soha nem volt szexuális kapcsolatba, 41,4 százalékuk arról számolt be, hogy soha nem tapasztalt szexuális vonzalmat, 44,8 százalékuk elégedetlen volt szexuális életével, és sokan ritkán érezték magukat szexuálisan vonzónak mások számára. Egy másik tanulmány megállapította, hogy a gyakori problémák közé tartozik a szex iránti érdeklődés hiánya (30%), a szex élvezetének nehézsége (24%) és az izgalom kialakulásának nehézsége (23%).

A szexuális funkciót befolyásoló tényezők következő négy kategóriáját vizsgálták behatóbban: demográfiai, kezeléssel kapcsolatos, pszichológiai és fiziológiai.

Demográfiai tényezők:  A nem, az életkor, az iskolai végzettség, a kapcsolati állapot, a jövedelmi szint mind szerepet játszik a szexuális funkcióban. A női túlélők súlyosabb szexuális diszfunkcióról és rosszabb szexuális egészségről számoltak be, mint a férfiak. Az életkor a rák diagnosztizálásakor, az életkor az értékeléskor és a diagnózis óta eltelt idő szorosan összefüggött a szexuális élményekkel. A gyermekkorban rákkal diagnosztizált betegek általában jobb szexuális funkcióról számoltak be, mint a serdülőkorban diagnosztizáltak.

Kezeléssel kapcsolatos tényezők: A rák típusa és a kezelés intenzitása, valamint a műtéti előzmények jelentős tényezők voltak. A gerincvelőt vagy a szimpatikus idegeket érintő műtétek, valamint a prosztata vagy a kismedencei műtétek erősen összefüggtek a férfiak merevedési zavarával. Nőknél a kismedencei műtétek és a kismedencei területek kezelése gyakran kapcsolódott a szexuális diszfunkcióhoz.

A női túlélők körében bizonyos ráktípusok, például a csírasejt-daganatok, a vesedaganatok és a leukémia nagyobb kockázatot jelentenek a szexuális működésre. Azok a nők, akiknek gyermekkorukban központi idegrendszeri daganatuk volt, gyakran jeleztek olyan problémákat, mint a szexuális izgalom nehézsége, alacsony szexuális elégedettség, ritka szexuális aktivitás és kevesebb szexuális partner, összehasonlítva más rákos megbetegedések túlélőivel. Az akut limfoblasztos leukémia túlélői és azok, akik őssejt-transzplantáción estek át, szintén különböző mértékben mutattak károsodott szexuális funkciókat az általános népességhez képest. A őssejt-transzplantáción átesett férfiaknál viszont jelentős herekárosodást észleltek, beleértve a heretérfogat csökkenését, az alacsony tesztoszteronszintet és az alacsony spermiumszámot.

Pszichológiai tényezők: Ezek a tényezők, mint például az érzelmi szorongás, jelentős szerepet játszanak. Az olyan tünetekről, mint a szorongás, a szexuális tevékenység közbeni idegesség és a depresszió, általában a szexuális diszfunkcióban szenvedők számolnak be. Sok szexuális diszfunkcióval rendelkező túlélő aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy mások, különösen a partnereik hogyan érzékelik megváltozott testképüket a rák és annak kezelése miatt.

Fiziológiai tényezők: A férfi túlélőknél az alacsony szérum tesztoszteronszint és a kisebb izomtömeg okozhatja a szexuális diszfunkciót. A here sugárkezelése, valamint az urogenitális szerveket vagy a hipotalamusz-hipofízis régiót célzó műtét szintén különböző fiziológiai és endokrin rendellenességekhez vezethet, hozzájárulva a szexuális működés zavaraihoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra