A stressz, a szociális elszigeteltség, valamint a zsírdús étrend növeli az agy neuropeptid-Y (NPY) szintjét, ami hosszú távon elhízás, inzulinrezisztencia és mellrák kialakulásához vezethet - vélik a Georgetown Lombardi Központi Rákkutató Központ szakértői.
"Valószínű, hogy az NPY nagy szerepet játszik az emberi melldaganat kialakulásában is, erre azonban nincs bizonyítékunk, hiszen emberi kutatásokat még senki nem végzett ebben a témában - nyilatkozta Allison Sumis, a mostani kutatás vezetője. - Laboratóriumi kísérletekből tudjuk azonban, hogy az NPY segíti az emberi mellrákos sejtek növekedését."
A mostani kutatás során a tudósok progeszteron és különböző rákkeltő anyagok beadásával mellrákot indukáltak a kísérleti egereknél, majd négy csoportra osztották őket. Az első csoport tagjai együtt éltek és normális étrenden tartották őket. A második csoport tagjai külön éltek, de normális diétán tartották őket. A harmadik csoportban és negyedik csoportban vezették be a zsírdús diétát, de míg az egyik csoport tagjai együtt, addig a másik csoport tagjai külön, saját ketrecben éltek.
A tizenhét hetes kísérlet végére a szociálisan elszigetelt és zsírdús diétán tartott egerek 92 százalékánál alakult ki melldaganat, míg a normális diétán tartott két csoport esetében csak 36 százaléknál. A csoportosan élő, de zsírdús diétán tartott egerek esetében az előfordulási arány 67 százalék volt.
A szakértők szerint a szociálisan elszigetelt, zsírdús étrenden tartott egerek csoportjában kialakult daganatok korábban jelentkeztek és nagyobbak is voltak, mint a többi csoportnál. "Ezeket az adatokat természetesen nem lehet egy az egyben lefordítani humán esetekre, de fontos, hogy lássuk mekkora veszélyt jelent a szociális elszigeteltség és a zsírokban gazdag étrend" - nyilatkozta Sumis.
Animáció: HáziPatika.com