Elvben bármilyen daganat kezelésére alkalmas lehet
A daganat által rájuk kényszerített bénulásból magukhoz térítve az immunsejtek úgy söprik ki a daganatot és annak áttéteit a szervezetből, mintha egy vírusfertőzést számolnának fel. A kezelés szellemi atyja, Ronald Levy szerint az egyelőre csak egerekben kipróbált eljárás elvben bármilyen daganattípus kezelésére alkalmas lehet, és a klinikai próbák már 2018 vége felé megkezdődhetnek.
Biztatóak az előzetes jelek
"Áttörést hozhat a rák gyógyításában" - annyiszor olvastuk-hallottuk már ezt a frázist, hogy nehéz hiteles szavakat találni, amikor úgy tűnik, valóban áttörés körvonalazódik a daganatok kezelésében. Ha a Stanford Egyetem kutatóinak 2018. január 31-én a Science Translational Medicine-ben közölt egérkísérletes eredményei emberben is megismételhetőek lesznek - és az előzetes jelek biztatóak erre nézve -, az túlzás nélkül új fejezetet nyithat az onkológiában.
Nem csak a célzott daganatot söpörte ki
A Ronald Levy laboratóriumában kidolgozott immunterápiás eljárás során két immunstimuláns parányi mennyiségét közvetlenül a daganatba fecskendezték, amivel aktivizálták a daganatba beférkőzött, de ott támadásképtelen állapotba került immunsejteket. Az aktivizálás nyomán kialakuló immunválasz nemcsak a megcélzott daganatot pusztította el, de a szervezet bármely más pontján található azonos típusú daganatokat is, sőt, megakadályozta vagy lefékezte az ugyanilyen daganatok későbbi kialakulását.
A Magyar Tudományos Akadémia oldalán Tátrai Péter biológus elemzi az év elején bejelentett, nagy szakmai és sajtóvisszhangot keltett eredményt, és beszámolójából megismerhetjük a tumorellenes immunitás fontos szereplőit.