Angol tudósok új eljárással képesek azonosítani a prosztatarák halálos változatát. Egy szaklap cikkében Colin Cooper, a Brit Rákkutatási Központ professzora hangsúlyozza, hogy a módszer révén pontosan eldönthető: agresszív-e a daganat, vagy jóindulatú, és pontosan ez az, amire az adott helyzetben az orvosok kíváncsiak.
A rák más fajtáival ellentétben a prosztatatumorok közül csak néhány igényel kezelést, mert igen lassan növekszenek és csekély mértékben ártalmasak. Az onkológusok gondja az, hogyan különböztessék meg a rosszindulatú daganatot az ártalmatlantól. Cooper professzor szerint a probléma az, hogy sok páciens radikális kezelésben részesül, miközben kétharmadukat nem is kellene kezelni.
A kutatók eddig is tudták, hogy a prosztatadaganatok kialakulása során általában fuzionál két gén, de egy újabb vizsgálat szerint az esetek 6, 6 százalékában a fúzió egy új, duplázott és halálos génváltozatot hoz létre, amely a 2+Edel nevet viseli.
Ennek kialakulása esetén csak a páciensek negyede marad életben nyolc esztendő után, míg a többiek esetében 90 százalékos a túlélők aránya. A kutatók nincsenek pontosan tisztában azzal, hogyan válik agresszívvé a daganat a duplázódás miatt, de a 2+Edel jelenléte önmagában indokolttá teszi a műtétet.