A skóciai St. Andrews egyetem bőrgyógyásza, Igor Samuel új eljárást dolgozott ki az egyszerű (nem melanomás, tehát sötét festékanyagot nem tartalmazó) felületi bőrrák kezelésére, pontosabban a bőrfelület rákos részeinek fájdalommentes eltávolítására. Eddig ezeket sebészeti úton, a bőr levágásával, s olykor pótlásával, vagy lézersugárral leégetve, kimetszve távolították el. Mindkettő meglehetősen fájdalmas, amellett a bőrön jól látható hegek maradnak hátra. Bár a nem-melanomás rák ritkán halálos kimenetelű, a szervezetből kiiktatása mindenképpen ajánlatos.
Az új eljárás lényege, a St. Andrews egyetem közlése szerint, hogy szike, vagy lézersugár helyett a rákos felületre előbb egy fényérzékeny krémet kennek, arra pedig egy szerves anyagú fényérzékeny diódát, szakszerű nevén oled-et (organic light emitting diode) illesztenek. Azután az egészet egy szoros kötéssel, vagy tapasszal a bőrfelületen rögzítik. A kötésbe helyezett kis elemmel működtetett OLED fényt gerjeszt, amely a krémen keresztül három óra alatt, a fájdalomküszöb alatti hővel "leégeti" a rákos felületről a kártékony sejteket.
A módszer nagy előnye, hogy a felerősített kötéssel a páciens nem kényszerül több órás mozdulatlanságra, a beavatkozás ideje alatt is nyugodtan végezheti egyszerűbb tennivalóit. A művelet befejeztével az oled automatikusan kikapcsolja a működtető elemét, s a kötés egyszerűen levehető, eldobható. Mindössze a levételekor a tapaszra ragadt szőrszálak letépése okoz némi fájdalmat. De hát azt a hölgyek a lábaik szőrtelenítése érdekében felszisszenés nélkül is képesek elviselni.
A skóciai sikereknek köszönhetően Samuel doktor megkezdhette a módszernek az amerikai bevezetését, ahol évente több, mint egymillió ilyen, nem-menalomás bőrrákban megbetegedett páciens jelentkezik gyógyításra.
-szj-