A kutatás jelenlegi állása szerint a gyógyszer a mell-, tüdő-, gyomor- és prosztatarákkal, azaz a halálos betegség négy leggyakoribb változatával is leszámol. Ráadásul ezen "okosbomba" még mellékhatásoktól is mentes. Az emberi tesztek hónapokon belül indulnak, siker esetén a készítmény öt éven belül már a polcokon lehet - írja a Daily Mail.
Az egyelőre ICT2588 néven emlegetett gyógyszer fő hatóanyaga a colhicine, amelyet az őszi kikericsből nyernek ki nagyobb mennyiségben. Erről már korábban lehetett tudni, hogy rákellenes hatása van, de a szakemberek úgy gondolták, mindez túl mérgező lehet az emberi szervezetre. A kutatók ezért kémiailag módosították a vegyületet, így az egészen addig hatástalan, amíg el nem éri a ráktumort. Ekkor a tumorokban található egyik enzim hatására leválik róla a hatástalanító elem, működni kezd és ellehetetleníti a ráktumor továbbfejlődését azzal, hogy táplálkozásának minden lehetséges útját elzárja.
Az emberekkel végzendő kísérletek a tervek szerint jövőre kezdődnek, 20-30 előrehaladott stádiumban lévő brit beteg részvételével. Ha a tesztek sikeresek lesznek, öt éven belül piacra kerülhet a készítmény.
A gyógyszer előnye az is, hogy mivel csak a tumorokat célozza, ezért a szervezet nem válik rezisztenssé ezzel szemben. Patterson professzor ugyan hozzátette: reméli, hogy gyógyszere nem kerül a többi "csodagyógyszer" közé, amelyek ugyan meghosszabbítják a páciens életét fél évvel, de utána használhatatlanná válnak, mert a rák új terjedési útvonalon támadja meg a testet. Ez minden új rákgyógyszer esetében nagy veszélyt jelent.