Lelassította az egerekben a prosztata tumor növekedését a szénhidrátban szegény diéta. Ennek amerikai kutatók szerint valószínűleg az a magyarázata, hogy a kevesebb szénhidrát hatására csökken a szervezetben az inzulin termelése.
Ha a hatás hasonló az embereknél is, akkor hatalmasat sikerül előrelépni a prosztatarák kezelésében, ráadásul egy olyan módszerrel, amelyet bárki könnyedén képes betartani - diétával - hangsúlyozta a kutatást vezető Stephen Freedland, a Duke Egyetem orvosi központjának urológusa.
Azt már korábbi kutatások kimutatták az egereknél az összefüggést az inzulin és az inzulinszerű növekedési faktor (IGF), valamint a prosztata tumorok növekedése között. A kutatók azt vizsgálták, lassítható-e a daganat növekedése az inzulin és az IGF szintjének csökkentésével.
Három csoportra osztották az egereket, és összehasonlították, milyen mértékben növekedett a daganat azoknál, amelyeket alacsony szénhidráttartalmú, illetve alacsony zsírtartalmú, de szénhidrátban gazdag ételekkel etettek. A harmadik csoport zsírban és szénhidrátban is gazdag "nyugati diétát" tartott.
Kiderült, hogy az első csoport egyedeinél volt a legkisebb a daganatok mérete, és ezek az állatok éltek a legtovább is. Az alacsony zsírtartalmú, de szénhidrátban gazdag diéta miatt nagyobbak lettek a daganatok, és csökkent az egerek élettartama, de a legrosszabbul a harmadik csoportba tartozó rágcsálók jártak: az ő daganataik voltak a legnagyobbak, élettartamuk pedig a legrövidebb.
Míg az inzulinszint a szénhidrát- és zsírszegény diéta eredményeként is csökkent, a daganatok növekedését befolyásoló IGF szintje csak a szénhidrátban szegény táplálékot fogyasztó egereknél lett alacsonyabb.