Ritka, de annál veszélyesebb betegség az azbeszt miatt kialakuló mezotelióma . A nemzeti rákregiszter adatai szerint hazánkban tizenöt év alatt több mint 1500 érintettnél állították fel a diagnózist. A betegek jó része már nem él, mivel a betegség 5 éves túlélésének esélye öt százalék alatti.
Évtizedekig lappang a betegség
Az MNO.hu Hidvégi Edit tüdőgyógyász főorvost kérdezte a témában, aki úgy nyilatkozott: az érintettek túlnyomó többségét kevesebb mint egy év alatt legyőzi betegsége. Komoly probléma az is, hogy a ráktípus lappangási ideje nagyon hosszú, gyakran több évtizedes. Így sokan azok közül, akik korábban azbeszttel szennyezett környezetben éltek vagy dolgoztak, nem is tudnak érintettségükről. Ezzel magyarázható, hogy bár azbeszttartalmú termékeket 2005 óta sehol nem gyárthatnak, az országos rákregiszter adatai szerint még 2014-ben (ez a legutolsó elérhető adat) is több mint száz új beteget diagnosztizáltak mezoteliómával.
A helyzet nem csak nálunk, hanem az egész kontinensen rossz: az Egészségügyi Világszervezet véleménye szerint Európában 2030-ig várhatóan több mint 300 ezren vesztik életüket az azbeszt miatt kialakuló betegségben - írja a lap. A betegek csekély hányada műthető, a többieknél is csupán ideig-óráig képes kordában tartani a daganatot a kemoterápiás kezelés. A legmodernebb kezelések súlyos milliókba kerülnek, és ezek is csupán néhány hónappal hosszabbíthatják meg a betegek életét.
A betegek, illetve hozzátartozóik persze minden pénzt megadnak, ha valaki gyógyulást ígér nekik. Egyes hazai betegek kijevi onkológiai magánklinikai kezelésben gondolkodtak, csak mert az intézet azt hirdette, kezelésük eredményeként a mezotelióma jóindulatú formája 90 százalékos eséllyel gyógyítható. Csakhogy a betegségnek nincs jóindulatú formája, maximum enyhébb, ami szerencsés esetben műthető, sugársebészeti úton ellátható, erre pedig hazánkban is van lehetőség.
Az elérhető és hatékony gyógymód kutatása zajlik: a gyógyszercégek évente több millió dollárt költenek a terápia kifejlesztésére. Immunterápiás szereket vizsgáló klinikai tesztek is folyamatban vannak, ez lehet az a gyógymód, amely idővel talán eredményt hozhat.