Az 1980-as évek óta sejtik az orvosok, hogy megfelelő diétával befolyásolni lehet a prosztatarák kialakulását, kimenetelét.
Amióta az érzékeny tesztekkel (PSA teszt) már egészen korai stádiumban ki lehet mutatni a prosztatadaganatot, különösen fontossá vált, hogy életmódi tanácsot tudjanak adni az orvosok az alacsony kockázatú betegeknek.
Ilyen esetben ugyanis, az a korszerű eljárás, ha nem alkalmaznak semmilyen terápiát, csak rendszeres megfigyelés alatt tartják a pácienst, és tanácsokkal látják el.
A betegek minimum negyedét, de lehet, hogy felét ezzel az "aktív megfigyeléssel" lehetne kezelni - a kutatók becslése szerint.
Régóta megfigyelték, hogy az ázsiai férfiak körében a prosztatarák előfordulása ritka. Viszont ha az ázsiai férfiak áttelepülnek Európába vagy az USA-ba, akkor már egy generáción belül igen gyorsan megnő a prosztata rákbetegek aránya közöttük is. (Harvard Közegészségtani Intézet)
Ennek az életmódjukban, és főleg táplálkozásukban keresendő az oka.
Vizsgálták a paradicsom és hal, halolaj hatását a betegségre, és megállapították, hogy az kedvező: késleltetheti vagy elkerülhetővé teszi az agresszív kezelés szükségességét. (Kalifornia Egyetem, San Francisco)
De más étrendi változtatásokat is be kell vezetni a siker érdekében: kerülni kell a húsfogyasztást, kiváltképpen a vörös húsokét és a felvágottféléket, és - ha mégis fogyasztanak olykor húst, ne süssék magas hőmérsékleten. (Vagyis nem ajánlott kirántani, grillezni, zsiradékban sütni. Ha mégis ezt tennék, halványra süssék, ne pirítsák meg vagy távolítsák el külső rétegét.) Ugyanis a magas hőmérsékleten sütött hús fogyasztása sejtmutációt okozhat, amelyek némelyike specifikusan prosztatarákot idéz elő (Johns Hopkins Egyetem Rákkutató Központ).
Hús helyett egyenek inkább halat vagy tofut az érintettek - ajánlják a kutatók az állatkísérletek alapján -, mert attól nem jönnek gyulladásba és nem károsodnak a prosztata szövetei. (EurekAlert)
fuggetlen.hu
(2007.10.16. 08:44)