"A nők egészségéért" kezdeményezés (WHI) étrenddel kapcsolatos vizsgálatai szerint az alacsony zsírtartalmú étrend csökkentheti a petefészekrák kockázatát azoknál az egészséges nőknél, akik túl vannak a menopauzán. A kutatók azt találták, hogy négy év után azon a nők közül, akik csökkentették az elfogyasztott zsír mennyiségét, 40 százalékkal kevesebbnél alakult ki petefészekrák, azokhoz a nőkhöz viszonyítva, akik a hagyományos étrendjüket tartották.
Amint arra számítottak is, nem volt megfigyelhető változás az első négy év folyamán, mivel a rákmegelőző jótékony hatás gyakran csak évek múlva válik láthatóvá.
A petefészekrák 60-ból egy amerikai nőt érint élete során és a női nemi szerveket érintő daganatok közül ennek a legnagyobb a mortalitása. "Az alacsony zsírtartalmú étrend és az invazív rák incidenciája: további eredmények a 'A nők egészségéért' kezdeményezés vizsgálataiból" című közleményt október 9-én publikálták a Journal of the National Cancer Institute online kiadásában. A WHI Étrendváltoztatási Vizsgálatát 40 klinikai centrumban végezték az Egyesült Államokban, melyet a Nemzeti Egészségügyi Intézet Nemzeti Szív-, Tüdő- és Vérintézete (NHLBI) támogatta. - írja a MediPress.
A WHI Étrendváltoztatási Vizsgálatában 48 835 egészséges, posztmenopauzás nő vett részt átlagosan 8,1 éven keresztül, hogy megfigyeljék, hogyan befolyásolja a táplálékkal bevitt zsír csökkentése a rákos és szív-érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. A megfigyelt nők közül kb. 20 ezernek tanácsolták, hogy csökkentse a zsír-fogyasztását a bevitt kalória 20 százalékára és a többit helyettesítse zöldségekkel, gyümölcsökkel és gabonafélékkel. A kontrollcsoport (közel 30 ezer nő) csak étrenddel kapcsolatos oktatási anyagot kapott. A nők mindkét csoportban több, mint 35 százalékos átlagos zsír-fogyasztásról indultak, amikor csatlakoztak a tanulmányhoz.
Az első év végére az alacsony zsírtartalmú diétán lévő csoport 24 százalékra csökkentette a zsírból származó kalóriáit, ez kb. 11 százalékkal alacsonyabb érték, mint a hagyományosan étkező nők esetében. A vizsgálat végére a diétázó nők átlagosan 29 százaléknyi zsírt vittek be, a kontrollcsoport pedig 37 százalékot. A csökkentett zsírtartalmú étrenddel élő nők növelték a gyümölcs, zöldség és gabona-bevitelüket. A kutatók azt figyelték meg, hogy azok a nők, akik a tanulmány ideje alatt jelentősen csökkentették a zsír-bevitelüket, kisebb kockázattal rendelkeztek a petefészekrákra nézve. Ráadásul, az endometriumrák kockázata nem csökkent ugyan a kevesebb zsírt fogyasztóknál, de összességében a rákos megbetegedések kockázata igen. Igaz, ez az eltérés statisztikailag nem volt szignifikáns.
A tanulmány első eredményei, amelyeket 2006. február 8-án hozták nyilvánosságra, a Journal of the American Medical Association-ben, azt mutatták, hogy a csökkentett zsírtartalmú diétán élő nőknek csökken a kockázata emlőrákra, szívbetegségre és stroke-ra, de nem változott a vastagbéldaganat kockázata. Az emlőráknál megfigyelt 9 százalékos csökkenés nem volt statisztikailag szignifikáns. A WHI a legátfogóbb tanulmány, ami felderíti az idős nőket érintő betegségek okait és megelőzését. Az elmúlt 15 évben a tanulmány szívbetegségekkel, emlő-, vastagbélrákkal és csontritkulással kapcsolatos eredményei sok változást indítottak el a klinikai gyakorlatban.
A WHI az egyik legnagyobb vizsgálat, amit valaha végeztek az Egyesült Államokban és jól átgondolt modell a későbbi kutatásokhoz. Az alacsony zsírbevitellel foglalkozó kutatás egyike annak a három randomizált klinikai vizsgálatnak, amelyet a WHI elvégzett. A többi hormonterápiával (ösztrogén progesztinnel és ösztrogén magában) kapcsolatos tanulmány volt. Mindkét vizsgálatot korábban be kellett fejezni, mivel megnövelte a stroke, a vérrögképződés és az emlőrák kockázatát és a hormonok nem csökkentették a szívbetegségek előfordulását. A harmadik klinikai vizsgálat a kalcium és a D-vitamin-kiegészítők hatását vizsgálta a csontritkulás okozta csonttörések és vastagbélrák előfordulására. Ahogy 2006. februárjában is beszámoltak róla: a kalcium és a D-vitamin enyhe jótékony hatással bír a csonttömeg megőrzése és a csípőtörések terén egészséges, posztmenopauzális nők esetében, különösen 60 éves kor felett, de nem tud kivédeni bizonyos töréseket és a vastagbélrákot.
STOP