Fontos teendő kemoterápia előtt

A daganatos megbetegedések egyik hatékony kezelési módja a kemoterápia, melynek alkalmazásakor több mellékhatással is számolni kell. Közülük az egyik a vérszegénység, ami fokozza a beteg fáradtságérzetét és rontja a hangulatát.

Dr. Szélessy Zsuzsanna hematológus főorvosnő beszél a tumoros vérszegénység és a kemoterápia következtében kialakult anémia kezelésének lehetőségéről.

Ezért alakul ki vérszegénység a kemoterápia során

Az anémia , azaz vérszegénység az az állapot, amikor a keringő vérben alacsony a vörösvértestek száma, így a hemoglobin szint is, ami az oxigén szállításáért felelős. Ez bekövetkezhet csökkent termelés, illetve fokozott vörösvérsejt pusztulás miatt. Rákos megbetegedés és kemoterápia esetén mindkét eset fennáll, ugyanis a daganat jelenléte miatt olyan változások indulnak el, melyek a vörösvértestek képződését csökkentik, ráadásul kisebb-nagyobb vérzések is felléphetnek, melyek tovább súlyosbítják az állapotot. Emellett a kemoterápia is komoly befolyást gyakorol a vörösvértestek mennyiségére, mivel a kezelés hátráltatja a termelődésüket és roncsolja is azokat - magyarázza Dr. Szélessy Zsuzsanna.

A terápia előtt is kezeltessük vérszegénységét

Statisztikák szerint kemoterápia előtt a betegek csaknem fele már eleve anémiával küzd, melyet a kezelés még tovább ront. Pedig a rákellenes terápia sikerességét nagyban befolyásolja a vérszegénység mértéke, ugyanis ekkor a daganat oxigénellátottsága is csökkenhet, és az oxigénhiányos sejtek többnyire ellenállóbbak a kemoterápiával szemben. Klinikai adatok szerint már egyedül a vérszegénység 20-40 százalékkal rontja a túlélési esélyeket, ami nem elhanyagolható arány. Éppen ezért még a kezelés előtt érdemes laborvizsgálattal megbizonyosodni arról, hogy fennáll-e az állapot, és ha igen, akkor milyen típusú és milyen mértékű a vérszegénység .

Kemoterápia előtt és után is fontos az anémia kezelése!
Kemoterápia előtt és után is fontos az anémia kezelése!

Természetesen a kemoterápia után is nagy eséllyel alakul ki anémia, amely rossz közérzetet, fáradtságot, légzési nehézséget és akár szívritmuszavart is eredményezhet, így a vérkép rendezése a kemoterápiát követő életminőségen is javít.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Meddig tart a kemoterápia? A daganatos betegségek ellen alkalmazott kemoterápia jellemzően hónapokig tartó kúrát jelent, az egyéni adottságok miatt azonban a kezelés hossza nagyobb eltérést is mutathat az egyes páciensek esetében. Az eljárás több módszert is magában foglal, a pontos menetrend meghatározása így nagyban függ az elérni kívánt céltól vagy éppen a betegség típusától. Meddig tart a kezelés?

A vérszegénység kezelhető

A vérszegénység többnyire kezelhető állapot, melynek terápiája az anémia súlyosságának függvénye. Enyhe esetben gyakran elég, speciális, vasban gazdag diéta és szakember által meghatározott vitaminok alkalmazása. Máskor injekciós kezelésre van szükség (a vörösvérsejt termelődését beindító injekció, vagy a vérzés okozta vashiány pótlására alkalmazott, intravénásan adott gyógyszer). Súlyos vérszegénység esetén, a rosszindulatú daganatos betegség kemoterápiája során csak a transzfúzió adásával lehet a vért pótolni.

Azonban nagyon fontos, hogy senki ne kezelje magát önhatalmúan akár csak vassal, folsavval sem, mert ily módon segítheti a daganat növekedését, illetve a vas lerakódását az életfontos szervekben. Éppen ezért mindenképp kérje ki a szakorvos véleményét!

Forrás: Trombózisközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra